Senát zrychleně neschválil novelu krizového zákona s pokutami pro firmy

Senát odmítl zrychleně projednat novelu Zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů, která zavádí až třímilionové sankce pro firmy za porušení protikoronavirových opatření. K důvodům patří nesouhlas senátorů s navrhovanou změnou. Horní komora schvalování novely odložila, vrátí se k ní na schůzi 7. ledna 2021.

Senátoři by tak podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila mohli o předloze rozhodnout až v prvním lednovém týdnu. Ve hře je i to, že by se Senát sešel ještě před Vánocemi kvůli dalším předpisům, které Sněmovna přijme ve stavu legislativní nouze.

Vláda novelu předložila kvůli tomu, že za porušení opatření lze nyní sankcionovat jednotlivé občany, nikoli ale firmy. Podle senátorů je ale výše pokuty neúměrně přísná a vedla by k likvidaci firem a živnostníků, kteří se potýkají s dopady opatření. Kritici poukazovali i na to, že vládní opatření se přijímají a mění prakticky každý týden.

Vláda původně požadovala v novele zvýšit i horní hranici pokut pro jednotlivce z 20 000 korun na 50 000 korun. Sněmovna to ale odmítla. Pokuty je možné udělit nejen za porušování protikoronavirových omezení, ale i za další prohřešky proti krizovému zákonu. Jde například o neuposlechnutí výzvy úřadů zaevidovat se kvůli uložení pracovní povinnosti nebo pracovní výpomoci.

Předloha má také upravit pravomoc státní i obecní policie. Policistům a strážníkům dává obecné právo dodržování restrikcí kontrolovat a řešit porušení povinností jednotlivců, podnikatelů i firem pokutou na místě.

Zdroj: ČTK
Foto: senat.cz

Go to TOP