Vláda schválila, že nouzový stav bude platit do 23. prosince

Nouzový stav bude v Česku platit kvůli epidemii nového koronaviru do 23. prosince. Vláda dnes toto opatření schválila. K danému datu vláda prodloužila všechna platná opatření, dodal. Původně plánoval kabinet prodloužení o 30 dnů, nezískal pro to ale podporu Sněmovny. Poslanci odhlasovali 9. prosince večer na návrh KSČM odsunutí konce nouzového stavu o 11 dnů.

V případě dalšího negativního vývoje epidemie covidu-19 vláda v pondělí zváží zpřísnění opatření podle čtvrtého stupně rizika. Obchody zůstanou otevřené všechny, aby nebyli diskriminovaní menší provozovatelé proti velkým řetězcům.  Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného se bude posuzovat nejen protiepidemické skóre PES, ale také například vývoj v nemocnicích. „Je možné, že by se v pondělí jednalo o změně do stupně čtyři. Dopředu říkám, že by to bylo s dostatečným odstupem, aby se na to všichni mohli připravit,“ dodal.

Na nouzový stav jsou vázány restrikce k omezení šíření nákazy. Pokud jej bude nutné opět prodloužit, může se k tomu Sněmovna sejít 22. prosince.  Na jaře trval v Česku nouzový stav 66 dnů, nynější bude moci zatím být 79 dnů.

Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

Go to TOP