Podnikatelé i odbory vyzvali poslance, aby co nejrychleji schválili kurzarbeit

Organizace zaměstnavatelů a odbory vyzvaly Sněmovnu, aby se urychleně dohodla na kurzarbeitu a schválila ho. Pokud by se novela zákona o zaměstnanosti

Organizace zaměstnavatelů a odbory vyzvaly Sněmovnu, aby se urychleně dohodla na kurzarbeitu a schválila ho. Pokud by se novela zákona o zaměstnanosti do konce roku nestihl přijmout, žádají podnikatelé a odboráři vládu o prodloužení programu Antivirus. Uvedli to šéfové Svazu průmyslu a dopravy, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, Českomoravské konfederace odborových svazů, Hospodářské komory a Asociace malých a středních podniků. Kurzarbeit upravuje novela zákona č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, kterou Sněmovna začala projednávat začátkem října.

Program Antivirus s příspěvky na mzdy pro firmy, na které dopadla nařízená omezení a koronavirová krize, má skončit na konci roku. Navázat na něj má právě kurzarbeit. Ten představuje zkrácenou práci, kdy podnik platí lidem za odpracované hodiny a stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas. Podle plánu se mělo opatření zavést od listopadu. Koalice se na kurzarbeitu ale nedokázala týdny shodnout. Poslanci navrhli do novely už desítky úprav. Ministerstvo práce a sociálních věcí slibovalo zhruba do poloviny listopadu ucelený návrh změn, zatím ho ale nepředložilo.

Podle vládní novely by kurzarbeit zaváděla jen vláda. Mohla by ho využít po přírodní pohromě, kybernetickém útoku, při epidemii či jiné mimořádné situaci a v případě závažného ohrožení ekonomiky. Pracovník by doma mohl zůstat až čtyři dny v týdnu. Dostával by od státu za neodpracované hodiny 70 procent čistého, nejvýš do celostátní průměrné mzdy. Podpora by se mohla vyplácet maximálně rok. Ministryně práce Jana Maláčová už dřív řekla, že podle nového návrhu by příspěvek měl činit 70 procent hrubého do 1,5násobku průměrné mzdy. Výpadek práce by se posuzoval u celé firmy, ne u jednotlivých zaměstnanců. Zaměstnavatelé také požadují, aby se odvody platily jen z vyplaceného výdělku, a ne i ze státního příspěvku. Podle podnikatelů by měly být i jasné parametry, za kterých by se kurzarbeit spouštěl.

Podle zástupců zaměstnavatelů je ucelený návrh hotový a vznikl po jednání s vedením poslaneckých klubů. Předák odborové konfederace Josef Středula podotkl, že je na něm shoda „asi 90 procent“. Zatím ale projednávání zákona Sněmovna v programu nemá. Aby začal od ledna platit, musí ho schválit i Senát a podepsat prezident. „Jestliže zákon neprojde, měla by vláda jednoznačně deklarovat ochotu prodloužit Antivirus do doby přijetí kurzarbeitu,“ řekl Josef Středula.

Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

Go to TOP