Za odškodnění nezákonného stíhání a vazby zaplatí MSp každoročně miliony
Každoročně zaplatí Ministerstvo spravedlnosti několik desítek milionů na odškodném za neprokázané obvinění, nezákonné trestní stíhání,
Každoročně zaplatí Ministerstvo spravedlnosti několik desítek milionů na odškodném za neprokázané obvinění, nezákonné trestní stíhání, včetně nezákonného pobytu ve vazbě. Žadatelů o odškodnění jsou stovky, uspějí jen někteří a pouze zlomek z nich získá milionové částky. Přinášíme výběr případů z posledních let, kdy bylo vyplaceno za nezákonné trestní stíhání či vazbu vysoké odškodné.
– Jednu z nejvyšších částek, 5,95 milionu korun, získal od státu kurdský lékař a podnikatel Y. U. který v polovině 90. let strávil dva a půl roku ve vazbě kvůli obviněním z údajných podvodů, přípravy vraždy a mučení. Trestně stíhán byl téměř 13 let, soudy jej ale nakonec zprostily všech obvinění. Kvůli stíhání a vazbě požadoval však po Ministerstvu spravedlnosti mnohamiliardové částky.
– Verdikt o vysokém odškodném padl i v květnu 2017, kdy Městský soud v Praze pravomocně rozhodl, že stát musí mužům dříve označovaným jako Zádamského gang doplatit dohromady více než osm milionů korun a úroky z prodlení za nezákonnou vazbu a stíhání. Dvanáct mužů chtělo ještě dalších 30 milionů, tyto nároky však soud zamítl. Ministerstvo už před verdiktem z roku 2017 údajným členům gangu na odškodnění celkově vyplatilo 4,3 milionu korun.
– V únoru 2013 rozhodl soud, že Ministerstvo spravedlnosti má vyplatit J. Š. z Hlinska 4,88 milionu korun za to, že byl odsouzen za znásilnění dívky, které nespáchal.
– V roce 2011 pak například pražský městský soud rozhodl, že ministerstvo musí zaplatit spolumajiteli kolínského lihovaru 900 000 korun. Odškodné bylo za nezákonnou vazbu, ve které J. J. strávil v roce 2006 kvůli podezření v kauze biolíh dva měsíce.
– Vysokou částku přiznal soud v roce 2014 nynější eurokomisařce V. J. Na podzim roku 2006, kdy byla náměstkyní ministra pro místní rozvoj, strávila měsíc ve vyšetřovací vazbě kvůli kauze Budišov. Podezření z korupce se ale neprokázalo a stíhání v roce 2008 skončilo konstatováním, že skutek se nestal. Soud jí přiznal 2,7 milionu korun jako náhradu majetkové újmy.
– Odškodnění v součtu téměř deset milionů korun se dožadovali tři bývalí poslanci, kteří byli stíháni v kauze takzvaných trafik. Soud ale dospěl k závěru, že exposlanci jsou kvůli indemnitě vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, a nelze je tedy trestně stíhat. V březnu 2015 se ministerstvo dohodlo na ukončení sporu, exposlanci dostali odškodné v rozmezí 507 000 až 847 000 korun.
– Loni v listopadu rozhodl pražský městský soud, že ministerstvo spravedlnosti musí zaplatit odškodné přes 500 000 korun někdejšímu řediteli Ředitelství silnic a dálnic P. L. za jeho stíhání v kauze pronájmu dálničních odpočívadel. V kauze byl obviněn, jeho stíhání ale později zastavilo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Obžalovaný se původně domáhal zhruba pěti milionů korun.
– Bodyguard podnikatelů P. Š., kterého policie krátce před promlčením obvinila z vraždy jednoho z šéfů českého podsvětí Antonína Běly, vysoudil odškodné 486 000 korun. Částku mu letos v lednu pravomocně přiznal pražský městský soud. Ministerstvo spravedlnosti už muži dříve vyplatilo za nezákonné stíhání a vazbu dalších zhruba 870 000 korun. Obviněný se domáhal přibližně 3,3 milionu.
– Letos v březnu přiznalo ministerstvo spravedlnosti L. N., který čelil dlouholetému stíhání za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích, odškodné 1,2 milionu korun a omluvu. L. N. strávil celkem dva roky ve vězení. Justice ho ale nakonec loni definitivně zprostila viny. Mladík se bude u soudu domáhat zbytku požadované částky za nemajetkovou újmu, který činí 18,8 milionu. Jeho rodina oznámila, že se o odškodné 25 milionů korun soudit nebude.
– Letos v červenci soud přiznal bývalému výkonnému řediteli Ředitelství silnic a dálnic M. H. 1,9 milionu korun odškodného a úroky za trestní stíhání kvůli držení dětské pornografie. Ten se po státu domáhal celkem 44,8 milionu korun, a to především za způsobenou nemajetkovou újmu. Podle nepravomocného rozsudku však v tomto ohledu jako zadostiučinění postačuje 250 000 korun, které muži už dříve vyplatilo Ministerstvo spravedlnosti.
– Soud tento týden přiznal bývalému předsedovi pražské muslimské obce V. S. dalších 202 000 korun jako odškodné za nezákonné trestní stíhání. Verdikt není pravomocný, muž se žalobou domáhá více než 9,9 milionu korun a omluvy. Byl obviněný kvůli šíření překladu knihy Základy tauhídu – Islámský koncept boha a hrozilo mu až desetileté vězení. Justice ho osvobodila, ministerstvo mu poté vyplatilo 380 000 Kč za náklady na právníka a za nemajetkovou újmu.
Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay