NERV projedná návrh novely zákona o dani z příjmu z dílny MF

Národní ekonomická rada vlády (NERV) projedná návrh ministerstva financí na uplatnění daňové ztráty zpětně a na zrušení daně z nabytí nemovité věci a s tím související zrušení daňových odpočtů u hypoték v pondělí 20. dubna 2020.

Novelu zákona o dani z příjmu, která obsahuje umoření daňové ztráty, tento týden bez výsledku projednala vláda. MF to představilo jako jedno z opatření v souvislosti s šířením koronaviru. Odborníci upozornili na to, že toto opatření nelze vnímat jako okamžitou pomoc firmám. Nárok na pomoc vznikne totiž po vyměření ztráty za rok 2020, tedy až v roce 2021.

Zrušení daně MF odůvodnilo snahou zlepšit dostupnost bydlení ve vlastním pro mladé lidi, kterým v okamžiku po nákupu domu či bytu zbude více peněz v hotovosti. Spolu s tím MF chce také prodloužit tzv. časový test pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení z pěti na 15 let. Podle úřadu by to mělo omezit prostor pro spekulanty na realitním trhu a dále podpořit zajišťování vlastního bydlení.

Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

Go to TOP