Eurokomisařka Jourová: EK udělá kroky k zajištění vlády práva v Polsku
Česká eurokomisařka pro dodržování evropských hodnot Věra Jourová na rozpravě Evropského parlamentu dne 11. 2. 2020 řekla, že Evropská komise je odhodlána podniknout všechny nezbytné kroky k udržení vlády práva v Polsku, kterou ohrožují tamní justiční reformy.
Polský prezident Andrzej Duda minulý týden podepsal sporný zákon o trestání soudců. Kritici nových předpisů varují, že umožní pokutovat, disciplinárně trestat nebo propouštět soudce dávající najevo odpor vůči reformě justice prosazované současnou vládou. Vládní strana PiS ho schválila i přes zamítavé stanovisko polského nejvyššího soudu a Benátské komise Rady Evropy, která normu označila za omezující právo soudců na vyjadřování vlastních názorů.
„Komise je připravena pokračovat v dialogu na politické i technické úrovni, “ uvedla eurokomisařka Jourová s tím, že stav práva v Polsku by neměl být záležitostí pouze EK, ale i samotných členských států. Kvůli reformě navštívila Jourová koncem ledna Varšavu, kde se setkala mimo jiné s ministrem spravedlnosti Zbigniewem Ziobrem. Rozhovor však podle jejích slov nepřinesl posun ve stanoviscích ani jedné ze stran.
Většina vystupující europoslanců vyzývala komisi k důsledné obraně vlády práva v Polsku. Zmíněna byla opakovaně i možnost zmrazit Varšavě přístup k evropským fondům, pokud vláda reformu nestáhne.
Poslanci za PiS v europarlamentu shodně označovali spor o polskou justici za výlučnou záležitost Polska a polský vnitropolitický problém. „Vměšování europarlamentu je porušováním základního práva evropských smluv,“ uvedla europoslankyně a bývala polská premiérka Beata Szydlová s tím, že podobné reformy nechala EK v jiných členských zemích, včetně Česka, bez povšimnutí.
Proti tomuto názoru se ohradil český europoslanec a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, podle nějž čeští soudci nejsou „trestáni za názory na reformu“ jako v Polsku, nýbrž za průtahy v trestním řízení.
Zdroj: ČTK
Foto: CCBE