Nelze zrušit celé ustanovení t.ř. jen pro jeho „nedotaženost“ ve vztahu k NS

Ústavní soud odmítl stížnost spojenou s návrhem na škrty v zákoně, konkrétně na zrušení části trestního řádu upravující rozhodování o podjatosti. Tuto stížnost podal bývalý politik David Rath, který si odpykává trest za korupci.

Šlo o pasáž trestního řádu, která říká, že stížnost proti negativnímu rozhodnutí o vyloučení soudce z konkrétní kauzy řeší „bezprostředně nadřízený orgán“. Problém vyvstává u Nejvyššího soudu, který je vrcholem justiční soustavy, nadřízený orgán tedy nemá.

Ústavní soudci se už nestranností senátu zabývali v roce 2017, ani tehdy Rath neuspěl. Nyní zopakovali, že právní úprava „vykazuje jisté deficity“, nicméně nelze celý paragraf trestního řádu zrušit jen pro jeho „nedotaženost“ ve vztahu k Nejvyššímu soudu.

„Je třeba mít na zřeteli, že současná koncepce rozhodování o podjatosti orgánů činných v trestním řízení nepostrádá v obecné rovině své opodstatnění. Byla přijata v reakci na hromadně se vyskytující případy účelového uplatňování námitek podjatosti ve snaze zmařit nebo výrazně prodloužit trestní řízení,“ stojí v usnesení. ÚS už dříve apeloval na politiky, aby na nedostatky procesní úpravy pamatovali při budoucích změnách trestního řádu.

 

Zdroj: ČTK

Foto: AD

Go to TOP