Prezident Miloš Zeman podepsal pět novel zákonů
Podle podepsané změnu zákona o státním zastupitelství budou mít žalobci Úřadu evropského veřejného žalobce v Česku stejná oprávnění a povinnosti, jaké mají státní zástupci. Podle podkladů k předloze zákona úřad vznikne na přelomu let 2020 a 2021 a zaměří se na vyšetřování činů poškozujících nebo ohrožujících finanční zájmy unie, tedy zejména podvody s evropskými dotacemi. Počet evropských pověřených žalobců není dosud znám, určí jej až evropský nejvyšší žalobce. V Česku by jich mohlo působit podle podkladů k novele deset.
Poslanecká novela stavebního zákona a zákona o vodách má zase umožnit snazší vznik malých vodních děl. Malá vodní díla a terénní úpravy sloužící k zadržování vody v krajině by mohly do budoucna vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu a nebudou vyžadovat obvyklé stavební řízení.
Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi se sníží a zkrátí se také lhůta pro převod telefonního čísla. To přináší novela zákona o elektronických komunikacích. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku pomoci k poklesu cen. Předloha také výslovně stanoví, že přenesení telefonního čísla je bezplatné. Vznikne také kalkulátor, díky němuž si klienti budou moci nezávisle porovnat ceny jednotlivých operátorů. Srovnávací nástroj provozovaný Českým telekomunikačním úřadem bude hodnotit také kvalitu služeb. Novela bude účinná od dubna příštího roku. Operátoři už dříve uváděli, že se změnami počítali.
Prezident Zeman podepsal také drážní novelu poslance ČSSD Petra Dolínka, která uzákonila variantu automatického provozu podzemní dráhy bez řidiče. Bezobslužné metro plánuje město Praha u chystané linky D. Automatizovaný provoz metra si sice podle důvodové zprávy vyžádá vyšší prvotní investici, výrazně nižší by ale byly provozní náklady. Vyšší bude i bezpečnost, když autonomní provoz vylučuje lidskou chybu.
K rychlejšímu a snazšímu boji s kůrovcovou kalamitou má pomoci novela lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky soukromým vlastníkům na obnovu lesů. Prostřednictvím mysliveckých úřadů bude stát moci regulovat kvůli obnově lesů počty spárkaté zvěře, která se podílí na likvidaci sazenic nových stromů. Sněmovna v předloze zakotvila také zákaz privatizace státních lesů.
Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay