Prezident jmenoval předsedu vrchního soudu v Olomouci i další soudce

Prezident Miloš Zeman jmenoval nového předsedu olomouckého vrchního soudu. Stal se jím jeho současný místopředseda Václav Čapka. Ve funkci nahradil Roberta Grygu, kterému končí sedmileté funkční období a znovu jmenován být již nemohl. Vrchní soud v Olomouci by měl Čapka začít vést od října. Prezident dnes zároveň jmenoval soudce dalších soudů.

Václava Čapku do funkce doporučila výběrová komise, na jmenování ho poté navrhla ministryně spravedlnosti Marie Benešová. O post se ucházel jako jediný kandidát. Nyní na soudu pracuje jako místopředseda pro věci trestní. V minulosti rozhodoval třeba o zvýšení trestů pro obžalované v kauze odběratelů a distributorů nelegálního lihu podnikatele Radka Březiny nebo o odvolání Petra Kramného, kterému potvrdil osmadvacetiletý trest za vraždu jeho manželky a osmileté dcery v Egyptě.

Na jméno svého nového šéfa čeká i pražský vrchní soud. U něj ale zatím komise o návrhu na jmenování nerozhodla. Sejít by se měla ještě tento měsíc.

Zeman také jmenoval soudce jiných soudů. Vláda mu navrhla seznam čítající 29 kandidátů, převažují mezi nimi ženy. Většina jich má za sebou takzvanou jinou právní praxi, což znamená, že se na výkon funkce soudce nepřipravovali z pozice justičního čekatele, ale například jako asistenti soudců či vyšší soudní úředníci.

Nejvíce nových soudců – sedm – má zamířit do obvodu pražského městského soudu. Následuje obvod královéhradeckého krajského soudu s pěti kandidáty a ústeckého a ostravského krajského soudu se čtyřmi. Po třech soudcích má působit v obvodu krajských soudů v Českých Budějovicích a v Brně, dva půjdou pracovat do Plzeňského kraje a poslední kandidátka k Okresnímu soudu Praha-západ.

Zdroj: ČTK
Foto: justice.cz

 

Go to TOP