Maďarsko ukázalo vůli hovořit o vládě práva
Maďarsko ukázalo vůli odpovídat na dotazy ostatních členských států Evropské unie týkající se problémů s vládou práva v zemi. Novinářům v Bruselu to řekl místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, podle něhož první debata unijních ministrů na toto téma proběhla věcně a přátelsky. Podle finského předsednictví se Rada EU bude stavem právního státu v Maďarsku dál zabývat.
„Mezi členskými státy existuje vůle ptát se a u Maďarska vůle odpovídat,“ prohlásil Timmermans na tiskové konferenci po jednání ministrů. Komise, v níž má Timmermans otázky spojené s dodržováním hodnot EU na starosti, vede s Budapeští řízení podle sedmého článku lisabonské smlouvy. Jeho zahájení doporučil kvůli omezování svobody médií a nezávislosti soudů před rokem v bezprecedentním kroku Evropský parlament a řízení může po několika nezbytných krocích teoreticky skončit až odebráním hlasovacích práv Maďarsku.
Členské země nepřijaly v maďarské otázce žádný závěr, hodlají se však k tématu vrátit v příštích měsících. Podle některých maďarských novinářů šířila vláda v Budapešti před jednáním informace, že dnešní slyšení iniciovaly „proimigrační síly“ a že jde o „hon na čarodějnice“. Místopředseda EK konstatoval, že maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová dnes vystupovala velmi přátelsky, avšak že premiér Viktor Orbán i členové jeho vlády mnohdy hovoří zcela jinak v Bruselu a jinak na domácí scéně.
Pro Timmermanse šlo o poslední účast na jednání unijních ministrů před říjnovým koncem mandátu, po němž své portfolio předá budoucí české místopředsedkyni komise Věře Jourové. „Velmi blízce jsem spolupracoval s Věrou Jourovou a vždy jsme se shodovali, nemám obavy, že nebude pokračovat v mé práci,“ dodal F. Timmermans.
Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay