OLAF loni doporučil z unijních fondů vrátit dotace za 371 milionů eur
Podvodné získávání peněz z unijních fondů, obcházení cel a daní či praní špinavých peněz patřily loni k nejčastější náplni práce Evropského úřadu pro boj s podvody (OLAF). Úřad v roce 2018 uzavřel vyšetřování 167 případů a vydal 256 doporučení příslušným národním a unijním orgánům.
Pokud se jimi budou řídit, vrátí se zpět do rozpočtu EU 371 milionů eur (9,6 miliardy korun). Vyplývá to z výroční zprávy úřadu, kterou 3. září 2019 jeho vedení představilo novinářům v Bruselu.
„Mezi loňské trendy patří zakládání nastrčených společností a krytí falešných finančních transakcí s cílem získat peníze z evropských fondů, obcházení celních pravidel prostřednictvím přeshraničních organizovaných zločineckých skupin nebo podvody s propagací zemědělských výrobků,“ vyjmenoval šéf úřadu Ville Itälä.
Celkem 86 uzavřených případů se týkalo peněz z unijních fondů, přičemž ve 48 vydal OLAF doporučení úřadům. Nejvíce doporučení (sedm) se týká Maďarska, v Česku jde o dva případy, k nimž úřad podrobnosti nezveřejnil.
OLAF vyšetřuje podvody týkající se rozpočtu EU nebo korupci spojenou s unijními institucemi. Od roku 2010 má na svém kontě téměř 2000 uzavřených případů.
Loni se úřad zabýval mimo jiné novým typem podvodů, jejichž bulharští osnovatelé přes nastrčené společnosti vylákali z unijních a národních fondů miliony eur určených na propagaci zemědělských produktů.
OLAF rovněž odhalil zneužívání peněz určených na provoz uprchlických táborů v Itálii či masivní podvodné schéma týkající se zakázek na informační technologie v Polsku.
Zdroj: OLAF, foto Pixabay.