Běh se žlutou stužkou se uskuteční již po čtvrté

Sportovně-charitativní závod Yellow Ribbon Run 2019, který každoročně upozorňuje na téma obtížného zařazení lidí s trestní minulostí zpět do společnosti, se letos koná již počtvrté.  Tento štafetový závod se uskuteční v úterý 25. června na Výstavišti Praha Holešovice a poběží v něm bezmála 500 běžců. Do běhu je v tomto roce zapojeno na 40 firem a organizací, které podporují nejen běh samotný, ale často také zaměstnávají osoby s trestní minulostí.


Cílem projektu je vytvářet pracovní příležitosti pro lidi s trestní minulostí, propojovat je s komunitou, a tím přispívat k prevenci kriminality, snížení míry recidivy a větší bezpečnosti ve společnosti. Projekt Yellow Ribbon Run spoluorganizuje Vězeňská sužba ČR, nezisková organizace RUBIKON Centrum, Probační a mediační služba a agentura RunCzech.

Na své téma aktivně upozorňují i odsouzení, na závod se letos připravuje 48 vězňů, v roce 2018 jich běželo 25. S nimi také běžci – lidé s trestní minulostí, kteří se již úspěšně integrovali do společnosti. Každý z běžců ve štafetě musí uběhnout pět kilometrů a předat štafetový kolík dalšímu ze závodníků. Na znamení podpory a týmové spolupráce si jej budou předávat vězni, lidé s trestní minulostí, oběti trestných činů, ředitelé a manažeři firem, zástupci státní správy, zástupci soudu, kanceláře ombudsmana, nevládních neziskových organizací, církví a široké veřejnosti.


„Veřejnost obecně vnímá odsouzené jako jedince, kteří by měli být zavřeni v celách a izolováni od společnosti. To ale nelze. S lidmi, kteří selhali, se musí pracovat, protože jednou výkon trestu opustí a mohou se stát sousedy každého z nás. Proto se snažíme pracovat s vězni tak, aby byli schopni se začlenit do společnosti a pokračovat v životě po té správné cestě a stát se třeba těmi dobrými sousedy“,
říká Petr Dohnal, generální ředitel VS ČR.

Záštitu nad letošním ročníkem Běhu se žlutou stužkou opět převzalo Ministerstvo spravedlnosti ČR. „Vrátit se po výkonu trestu do běžného života je velmi náročné. Důležitá je samozřejmě podpora rodiny a blízkého okolí, klíčové je však také pracovní uplatnění dotyčného. Snažíme se prohlubovat pracovní návyky vězňů již během výkonu trestu, je to důležité také proto, aby byli lidé se záznamem v trestním rejstříku kvalitní pracovní silou i po propuštění na svobodu. Jsem ráda za Běh se žlutou stužkou, který již několik let šíří myšlenku, že i bývalí vězni si od společnosti zaslouží druhou šanci,“ uvedla ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Generálním partnerem běhu je pojišťovna D.A.S. Rechtsschutz AG. „Jako pojišťovna právní ochrany bychom tímto projektem rádi poukázali na to, že bráníme bez předsudků všechny lidi, napomáháme k rozšiřování právního povědomí ve společnosti a odstraňování kriminality z ulic. Naším přáním je, aby v ČR bylo co nejvíce právně zodpovědných lidí a firem,“ říká Mgr. Jitka Chizzola generální ředitelka společnosti D.A.S.


Participací na projektu Yellow Ribbon Run bychom chtěli poukázat na možnosti pojištění právní ochrany, které je v České republice stále ještě podceňováno. U občanů je bráno jako nadstandard, až do doby, než se setkají s právním problémem. Pak už ale často bývá pozdě na uvědomění si, že najmutí si vlastního advokáta je bez pojištění velmi nákladná záležitost. Přitom D.A.S. již od roku 1995 nabízí v České republice obrovskou paletu právní ochrany jak pro fyzické osoby, tak i pro podnikatelské subjekty. Máme také specializované produkty pro lékaře, školy, školky či obce. Kvalitní, a hlavně včasná právní pomoc vám může ušetřit spoustu problémů.

Z lidí propuštěných z vězení, kterých je každoročně kolem 10 000, má tak podle propočtů šanci získat zaměstnání max. polovina z nich. Situace se ale díky nedostatku pracovní síly lepší a zaměstnavatelé si tuto formu společenské odpovědnosti pochvalují.

Registrovat se mohou štafetové týmy i jednotlivci.

 

Zdroj: MSp, pojišťovna D.A.S. Rechtsschutz AG

 

Go to TOP