Nejvyšší soud USA přednostně projedná vakcinační nařízení vlády
Nejvyšší soud USA naplánoval na 7. ledna 2022 mimořádné jednání, jehož předmětem budou dvě protiepidemická opatření vlády týkající se desítek milionů zaměstnanců. Soud vyslechne argumenty ke snaze donutit zaměstnance větších společností k očkování proti nemoci covid-19 či pravidelnému testování, dále k nařízení o povinné vakcinaci pro část zdravotníků. Obě opatření měla podle původního plánu platit už před avizovaným termínem soudního jednání.
Nejvyšší soud oznámil konání zvláštní schůze ještě před vánočními svátky s tím, že bude v této věci postupovat mimořádně svižně. Jak uvedla agentura AP, původně měl americký NS obnovit svou činnost po sváteční pauze až 10. ledna, rozhodnutí takto rychle naplánovat plnohodnotné jednání je prý neobvyklé. Přišlo jen několik dní poté, co federální odvolací soud v Cincinnati zvrátil verdikt nižší instance a rozhodl, že vakcinační nařízení namířené na společnosti s více než stovkou zaměstnanců může vstoupit v platnost.
Americká vláda chce od 4. ledna 2022 zavést systém, který od neočkovaných zaměstnanců vyžaduje pravidelné testování na koronavirus a nošení roušek. Opatření oznámené na konci listopadu napadly u soudů státy vedené republikánskými politiky, konzervativní skupiny i některé společnosti.
Právní bitva se vede také o požadavek, aby byli očkováni všichni zaměstnanci zdravotnických zařízení, která dostávají peníze z programů veřejného zdravotního pojištění. Vláda stanovila 6. prosinec jako nejzazší termín pro podání první dávky a 4. leden pro dokončení prvotní vakcinace. V důsledku rozhodnutí tří federálních soudů je ovšem nařízení zablokované asi v polovině amerických států, uvedla agentura AP.
„Jsme přesvědčeni o právní síle obou opatření a (ministerstvo spravedlnosti) bude obě s vervou hájit u Nejvyššího soudu,“ reagoval Bílý dům na oznámení nejvyšší soudní instance v USA. Podle prezidentské kanceláře je obzvláště v souvislosti s koronavirovou variantou omikron potřeba „chránit pracovníky vakcinačními požadavky a testovacími protokoly“. Odhaduje se, že dvojice uvedených regulací by se vztahovala asi na 100 milionů lidí.
Zdroj: ČTK
Foto: canva.com