Florida schválila zákon umožňující učitelům nosit zbraň do třídy

Učitelé v americkém státě Florida budou moci nosit do tříd a učeben zbraně, aby mohli zakročit v případě hromadné střelby.

Místní zákonodárci schválili návrh nové normy, která je reakcí na loňské krveprolití ve střední škole ve floridském Parklandu. Očekává se, že republikánský guvernér Ron DeSantis zákon podepíše a umožní tak učitelům začleněným do dobrovolnického programu stát se ochránci pořádku na školách.

Loni v únoru zastřelil v Parklandu mladík vyzbrojený poloautomatickou puškou 17 lidí a stejný počet dalších zranil. Spojené státy poté zaplavila vlna masových protestů, při nichž většinou mladí lidé požadovali omezení či úplný zákaz prodeje útočných zbraní. Prezident Donald Trump spolu s mocnou lobbistickou Národní asociací držitelů zbraní (NRA) naproti tomu přišli s návrhem, aby se učitelé vyzbrojili. To odpůrci zbraní kritizovali s odůvodněním, že více zbraní vyplodí více násilí.

Florida nejprve přijala zákon, podle něhož musí být na každé škole nejméně jeden policista či ozbrojený strážce. Některé floridské školy se poté zařadily do programu, v jehož rámci se učitelé mohou po několikadenním výcviku stát dobrovolníky dohlížejícími na bezpečnost studentů. Zákon jim však až dosud nepovoloval nosit zbraně přímo do tříd, což se nyní mění.

Prevence v České republice

V listopadu minulého roku byl vyhlášen Ministerstvem vnitra dotační program, který cílí na ochranu tzv. měkkých cílů – konkrétně veřejných prostranství, objektů (akcí) veřejné správy a škol a školských zařízení – před závažnými násilnými útoky, včetně těch teroristických.

Celkem Ministerstvo vnitra vyčlení do roku 2021 120 milionů, které mají sloužit k většímu zajištění veřejných prostranství, škol a školských zařízení.

Dotační podpora je jednou ze čtyř pilířů ochrany měkkých cílů, které stanoví Koncepce ochrany měkkých cílů pro roky 2017-2020. Dalšími pilíři jsou metodické vedení a vzdělávání, komunikace, spolupráce a sdílení praxe. Cílem koncepce je vytvořit fungující národní systém ochrany měkkých cílů, díky kterému bude možné účinněji čelit hrozbě například i teroristických útoků.

A na co bude možné dotace čerpat? Mimo jiné na vyhodnocení ohroženosti měkkého cíle, tvorbu bezpečnostních plánů, vzdělávací akce, cvičení nebo na nákup neinvestičních hmotných prostředků jako jsou např. mobilní zábrany proti nájezdu vozidla. Veškeré informace, na co vše lze dotace čerpat, i další dokumenty k dotačním programům jsou k dispozici na webu Centra proti terorismu a hybridním hrozbám.

Zdroj: ČTK, foto Pixabay

Go to TOP