Dluhy dětí by mohly v budoucnu přecházet na zákonné zástupce

Dluhy dětí do 15 let by v budoucnu mohly ze zákona přejít na jejich zákonného zástupce či osobu, která je má v péči. Novelu občanského zákoníku, která si dala za cíl zabránit vzniku dětských dluhů, představili dnes ve Sněmovně společně poslanci vládních ANO a ČSSD a opozičních Pirátů a lidovců. Předkladatelé právě kvůli podpoře napříč Sněmovnou věří, že úprava má šanci na úspěch. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek sdělil, že návrhy řešící nespravedlivé exekuce dětí chce jeho resort zapracovat do chystané vládní novely.

Návrh má reagovat na situaci, kdy v Česku čelí exekucím přes 6500 dětí a další desetitisíce dospělých si svoje dluhy přinesly z dětství. Dluhy typicky vznikly kvůli nezaplaceným poplatkům za komunální odpad, nevrácení či poškození knihy v knihovně, faktuře za telekomunikační služby či kvůli jízdě načerno.

Podle návrhu poslanců by měly peněžité dluhy nezletilých osob přejít už okamžikem svého vzniku na zákonného zástupce dítěte. Pokud taková osoba není, měl by závazek náležet osobě, do jejíž péče je nezletilý svěřen. „Není-li této osoby, přejde tento dluh nezletilého na stát,“ stojí dále v návrhu. Předkladatelé mají v záloze i variantu pouze se zákonným zástupcem a nebrání se diskusi o ní, pokud by měla větší podporu.

Ministr Kněžínek uvedl, že ministerstvo se seznámilo se všemi návrhy, které řeší nespravedlivé exekuce dětí. „S poslanci jejich iniciativu řešíme a velmi oceňuji, že stejně jako resort justice chtějí tento pokřivený způsob, kdy dluhy přejdou z nezodpovědných rodičů na děti, řešit. Je ale nutné připravit návrh, který bude efektivní a platit po dlouhou dobu. Pojďme tedy nad jeho přípravou spojit síly,“ uvedl ministr Kněžínek.

P.S. Své o tom ví advokátka Mgr. Et Mgr. Alena Vlachová, držitelka titulu Právník roku v kategorii PRO BONO v roce 2017, která v rámci projektu Děti bez dluhů zbavila více než milionových dluhů přes 60 dětí.

Zdroj: ČTK + red

Foto: Pixabay

Go to TOP