Poslankyně chtějí upravit práci ombudsmanky, má být účinnější

Zaměstnanci kanceláře veřejné ochránkyně práv by mohli dostat právo pořizovat při svých kontrolách obrazový záznam a výslovně také kopie ze spisů. S úřady a se stěžovateli by nemuseli v některých případech komunikovat písemně, ale i méně formálně. Tyto a další změny navrhuje skupina poslankyň vládních ANO a ČSSD v novele, která má podle nich zvýšit efektivitu práce ombudsmanky.

Novela by dala veřejné ochránkyni práv pravomoc zasahovat do činnosti a rozhodování úřadů i podle jiných zákonů než podle normy, která vymezuje práci ombudsmana. Předkladatelky uvedly antidiskriminační zákon, soudní správní řád a zákon o Ústavním soudu. V připomínkách pro vládu to zpochybnilo ministerstvo spravedlnosti, obává se rizika nepřiměřeného rozšiřování pravomocí ochránkyně práv.

Veřejný ochránce práv může kontrolovat úřady nebo sledovat naplňování práv postižených lidí. Pořizování obrazových záznamů by pomohlo podle autorek novely při dokumentaci podmínek v pobytových zařízeních nebo vybavení a klientského komfortu na správních úřadech. Bez písemného informování stěžovatele i prověřovaného úřadu se obejdou například případy, kdy pracovníci kanceláře ombudsmanky nezjistí při kontrole žádné pochybení.

Další úpravy se týkají mimo jiné odkládaní podnětů stěžovatelů. Veřejná ochránkyně práv se nebude muset stížností zabývat, pokud uváděné pochybení úřadu nemohlo mít vliv na výsledek jeho jednání. „Ochránce se bude moci soustředit na skutečné podstatné případy porušení práv osob a nebude nucen zabývat se případy, kdy jeho postup nemůže přinést stěžovatelem žádaný výsledek,“ uvedly předkladatelky novely.

Předloha také upravuje mlčenlivost pracovníků úřadů při jejich prověřování zaměstnanci kanceláře ombudsmanky, nemohli by se na ni odvolávat. V případech opakujících se pochybení by veřejná ochránkyně práv mohla úřadu rychleji než v současnosti navrhnout návod, jak je napravit.

Předlohu nejprve projedná kabinet. Rozhodnou o ní zákonodárci.

Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

 

Go to TOP