Místopředsedkyně EK navrhne ukončit řízení kvůli právnímu státu v Polsku

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová ještě tento měsíc navrhne komisi ukončit řízení s Polskem kvůli stavu právního státu. Oznámila to dne 21. května na jednání unijních ministrů pro evropské záležitosti v Bruselu. Ti se situací v Polsku zabývali a měli možnost se vyjádřit k tamnímu plánu reforem. Podle českého ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka všichni Varšavu podpořili, výhradu vyjádřilo jen Maďarsko. Rozhodnutí o ukončení takzvané procedury podle článku 7 unijní smlouvy je nyní v rukou unijní exekutivy, která by se tím měla zabývat v nejbližších dnech a jednomyslně rozhodnout.

 

„Představila jsem novou analýzu Evropské komise ohledně situace v Polsku a chtěla bych zdůraznit čtyři věci,“ řekla novinářům Věra Jourová. Zaprvé je podle ní vidět „jasné odhodlání“ Varšavy, pokud jde o reformy v oblasti justice a soudnictví, zadruhé polská vláda „jasně uznává“ existenci problémů, které je třeba vyřešit, za třetí Polsko uznalo nadřazenost práva EU a začtvrté ukončení řízení neznamená, že by podoba vlády práva v zemi už nebyla pod kontrolou. Stav právního státu bude i nadále vyhodnocován v pravidelných zprávách, stejně jako je tomu i u jiných členských států EU, připomněla Jourová.

Evropská komise na začátku května oznámila, že v Polsku už neexistuje riziko vážného porušení zásad právního státu. Komise tehdy dodala, že Polsko začalo pracovat na řadě legislativních i nelegislativních opatření s cílem vyvrátit obavy související s nezávislostí polského soudního systému. Varšava rovněž uznala nadřazenost práva EU a „je odhodlána aplikovat všechny rozsudky Soudního dvora Evropské unie a Evropského soudu pro lidská práva související s právním státem“.

Takzvaná procedura podle článku 7 Smlouvy o Evropské unii byla proti Polsku spuštěna v roce 2017. Evropská komise kritizovala zejména zásahy předchozí polské vlády strany Právo a spravedlnost (PiS) do justice a zmrazila kvůli tomu Varšavě miliardy z unijních fondů. Předchozí kabinet vládl v letech 2015 až 2023, nynější předseda vlády Donald Tusk se ujal úřadu loni v prosinci.

Polský ministr spravedlnosti Adam Bodnar po jednání dne 21. května 2024 uvedl, že jeho kolegové z ostatních unijních zemí projevili pro polské úsilí pochopení, pochybnosti zmínilo jen Maďarsko. Pokud bude řízení vůči Varšavě ukončeno, bude to však právě Budapešť, která zůstane jediná ve sporu s Bruselem ohledně dodržování právního státu, poznamenala polská agentura PAP. Procedura podle článku 7 podle Bodnara poškozuje polskou pověst, i proto je její uzavření prioritou nové vlády.

Analýzu Evropské komise ve vztahu k Polsku podpořila i Česká republika. Ministr Dvořák v této souvislosti odmítl vyjádření některých kritiků, že by se mělo počkat na konkrétní kroky a nereagovat pouze na přísliby ze strany Varšavy. „My se domníváme, že je docela dobré poslat polské straně impuls, že oceňujeme její aktivitu a že chceme, aby pokračovali v dosavadním směru,“ řekl Dvořák. Výhrady podle něj vyjádřilo pouze Maďarsko. „Maďarsko poslalo dopředu poměrně rozsáhlou analýzu toho, co se jim na tom nelíbí. Část dopisu dnes ocitoval i maďarský zástupce, ale zůstal v tom úplně osamocen. Všichni ostatní měli potřebu zdůraznit, že krok komise oceňují,“ dodal český ministr.

 

Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: EK

Go to TOP