Zkrácení doby oddlužení na tři roky pro všechny dlužníky sněmovna asi schválí

Zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři roky pro všechny dlužníky sněmovna patrně schválí. Ústavně-právní výbor 27. března vládní novelu podpořil s trojicí úprav hlasy koaličních poslanců. Výbor se zabýval oddlužovací novelou od loňského září, její projednávání šestkrát přerušil.

 

Navrhované změny insolvenčního zákona vycházejí z evropské směrnice, která předpokládá tříletou dobu oddlužení jen pro podnikatele. Vláda se v programu zavázala k tomu, že ji vztáhne na všechny dlužníky, tedy i na spotřebitele. Předloženou podobu novely opět kritizovali opoziční poslanci. Podle zpravodajky a poslankyně hnutí Taťány Malé změny podstatně horší postavení věřitelů, zejména třeba společenství vlastníků jednotek, bytových družstev nebo samoživitelů v případě dlužných alimentů. Nepovede podle ní ani ke zvýšení finanční gramotnosti předlužených lidí. Předlohu Malá označila za velkou daň za udržení pětikoalice.

Karel Haas zdůraznil, že koalice se snaží s výhradami pracovat. Novela by ve finálním znění měla podle něho nutit lidi v oddlužení k tomu, aby dluhy v co největší možné míře spláceli. Do oddlužení by se podle Haase neměli dostat „dlužničtí podvodníci“. Insolvenční správci by pak měli pečlivěji posuzovat, zda dlužník povinnosti plní. Věřitelé by měli mít možnost námitek, které by mohly vést k prodloužení doby oddlužení, k jeho nepřiznání nebo k ukončení oddlužení.

Výbor podpořil trojici úprav, k nimž se přihlásil Jakub Michálek. Týkají se změn ve zkouškách insolvenčních správců a zavedení elektronického spisu v insolvencích a jednodušší exekuční výzvy, která se nově vejde na jeden list. Pozměňovací návrhy opozičních poslanců výbor s ohledem na koaliční většinu zamítl. Nejvíce radikální z nich zkracoval dobu oddlužení na tři roky v souladu s evropskou směrnicí jen pro podnikatele. „Naženeme desetitisíce lidí do osob samostatně výdělečně činných, aby dosáhli lepší podmínky oddlužení,“ komentoval tuto úpravu Michálek.

Oddlužení je jednou z možností řešení úpadku. Insolvenční novela má podle ministerstva spravedlnosti zajistit to, aby lidé v úpadku získali druhou šanci spočívající v možnosti rychleji se dostat z dluhové pasti a vrátit se do legální ekonomiky.

Nyní jsou možnosti oddlužení prakticky dvě. Základní předpokládá, že lidé uhradí za pět let aspoň 30 procent dlužné částky. Pokud zaplatí méně, o jejich oddlužení na konci procesu rozhoduje soud. Ve druhé variantě musejí lidé uhradit věřitelům za tři roky nejméně 60 procent svých dluhů. Senioři, zdravotně postižení lidé a lidé s dluhy z dětství mají zvýhodněný režim.

Novela zavádí tříletý proces oddlužení. Osvobození od placení zbývajících dluhů by nově nebylo podmíněno splacením určité části pohledávek věřitelů. Povinnosti by dlužník splnil, pokud by „dosáhl předpokládané míry uspokojení pohledávek nezajištěných věřitelů určené insolvenčním soudem v rozhodnutí o schválení oddlužení“. Pro řádné plnění povinností by dlužník musel podle vládní novely zcela využívat možnosti svých příjmů a dosahovat odpovídající mzdy, nebo jiného příjmu. Nesměl by uměle své příjmy snižovat. Předpokladem povolení oddlužení by zůstala podmínka, že ostatní věřitelé obdrží alespoň tolik, kolik zpravidla při plnění splátkového kalendáře obdrží insolvenční správce za svou činnost.

Prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík ve výboru varoval, že věřitelé ztratí důvěru ve vymahatelnost práva, změny mohou odradit investory a věřitelé přenesou neuhrazené dluhy do cen zboží a služeb. Přednesl několik námětů, mezi něž patřilo snížení nezabavitelné částky a nezařazování manžela mezi vyživované osoby. Lidem se čtyřmi a více exekucemi by se mělo podle Mlynarčíka srážet z příjmu tolik, aby se jim nevyplatilo v exekuci zůstávat a žádali by o oddlužení.

Tři roky by podle novely trvalo první oddlužení konkrétního dlužníka. Do stejného procesu by pak nesměl vstoupit ve lhůtě 12 let místo nynějších deseti let. Tříletým oddlužením by však dlužník mohl projít pouze jednou za zhruba 24 let. Pokud by se v době 20 let po osvobození od placení zbývajících pohledávek opět dostal do úpadku a pokusil se do oddlužení vstoupit znovu, musel by plnit splátkový kalendář pět let.

 

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP