Právní výbor opět přerušil debatu o zavedení korespondenční volby z ciziny

Debatu o koaliční předloze o zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině Ústavně-právní výbor Poslanecké sněmovny opět přerušil. Budou ještě další jednání mezi vládním a opozičním táborem o případných úpravách navržených pravidel. Předseda výboru Radek Vondráček varoval na dnešní schůzi před hrozbou dvojího hlasování při volbách do Evropského parlamentu. Petr Vokáč z ministerstva vnitra takovou možnost připustil u lidí, kteří mají dvojí občanství.

 

O hrozbě dvojí volby do Evropského parlamentu mluvil Radek Vondráček na základě estonských zkušeností. Petr Vokáč řekl, že členské státy si předávají údaje v případě cizinců, kteří požádají o hlasování v jiné zemi. „Narážíme na dvojí občanství,“ uvedl. O svých občanech státy podle Vokáče informace nepředávají, proto nemusí ani vědět, že někdo má občanství dvě. Zdůraznil, že dvojí hlasování je přestupek, připustil však, že jeho odhalení je složité.

Radek Vondráček navrhoval jako řešení vypuštění evropských voleb z možnosti hlasování poštou, nebo ji v těchto volbách umožnit jen Čechům žijícím v zemích mimo Evropskou unii. Podle Petra Vokáče by ale šlo o nepřiměřenou nerovnost volebního práva.

Zástupci koalice a opozice vyjednávají v souvislosti s korespondenční volbou podle jedné z předkladatelek novely Lucie Potůčkové například o úpravě trestního zákoníku tak, aby pod maření voleb spadala volba prezidenta republiky, a o modelu rozdělování hlasů ze zahraničí mezi kraje. Vondráček zmínil taky pravidlo, že pokud by někdo odvolil korespondenčně a následně se ale dostavil do volební místnosti, započítala by se jeho prezenční volba na zastupitelském úřadu.

Představitelé koalice a opozice mají za sebou zatím dvojici jednání. Podle Aleny Schillerové přetrvávají pochyby o rozporu s ústavou. Debaty mají vést podle ní k minimalizaci rizik zpochybňování volebního systému. Marek Benda ale v reakci připomněl, že části volebního zákona už dvakrát zrušil Ústavní soud.

Korespondenční volbu ze zahraničí by podle předlohy mohli využít čeští občané, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Návrh se týká vedle evropských také prezidentských a sněmovních voleb. Úvodní sněmovní debata o návrhu na plénu zabrala i kvůli opozičním obstrukcím šest jednacích dnů a trvala zhruba 63,5 hodiny čistého času.

Poprvé by Češi v cizině mohli podle předlohy hlasovat dopisem už v příštích řádných volbách do Sněmovny v roce 2025. Opoziční poslanci kvůli tomu při prvním sněmovním čtení obviňovali koalici z účelové snahy získat nové voliče. Zástupci vládního tábora na termínu účinnosti trvají. Opozičním hnutím v prvním čtení vzkazovali, že se mají snažit zapůsobit na voliče v zahraničí tak, aby u nich byla úspěšnější.

 

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

 

Go to TOP