Protidrogový koordinátor: Policie bude postihovat držení HHC jako konopí

Policie bude podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila po zákazu postihovat držení HHC a dvou dalších psychoaktivních látek podobně, jako postihuje držení a prodej konopí, řekl Jindřich Vobořil 29. února po jednání Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí, jejímž členem je i policejní prezident. Uvedl, že požádal prezidentskou kancelář, aby zvážila udělování milostí pro potrestané běžné uživatele. Zákaz podle něj začne platit po vyhlášení ve sbírce zákonů, zřejmě ve středu.

 

„Policie řekla, že se musí postupovat podle zákona,“ uvedl Jindřich Vobořil. Například u konopí je podle něj držení deseti gramů konopí posuzováno jako trestný čin. Podle dřívějších informací hrozí uživatelům pokuta 15 000 korun, při držení většího množství nebo prodeji až osm let vězení. Vicepremiér Ivan Bartoš ve středu na sociální síti X uvedl, že v nejbližších dnech by se zástupci policie a ministerstev vnitra a spravedlnosti měli setkat.

Jindřich Vobořil také uvedl, že ve středu o situaci informoval prezidentskou kancelář a poprosil o zvážení milostí pro běžné uživatele. „Aby podobně jako například u lidí, kteří vstupují do ukrajinské armády, a vstup do cizí armády je trestný čin, prezident zvážil, že by uděloval milost,“ řekl koordinátor, který spadá pod úřad vlády.

Odborníci kritizující zákaz omezený na tři konkrétní látky HHC, HHC-O a THCP varovali, že se na trh dostanou okamžitě látky nové. Některé firmy už na sociálních sítích avizují, že svým zákazníkům nabídnou nové látky například HHCPO nebo THC-B. „Víme o tom málo, nikdo ty látky nezná,“ uvedl k nové nabídce Jindřich Vobořil. Dodal, že už jsou to spíš jen chemické látky, které s konopím nemají nic společného. „U toho HHC už jsme aspoň udělali studii českou, kde jsme zjistili, že v cukrovinkách je to nebezpečnější než těch wapech, a že má podobné účinky jako THC,“ doplnil.

Zákaz má skončit nejpozději do začátku roku 2025, kdy by už měla platit novela zákona zavádějící psychomodulační látky jako samostatnou kategorii s regulovanou dostupností. Prodávat by je mohly jen registrované firmy v kamenných obchodech a bez reklamy, pouze lidem starším 18 let. Poslanci o její podobě jednají, pozměňovací návrh k původně poslaneckému návrhu plánuje podle dřívějšího vyjádření ministra Vlastimila Válka předložit ministerstvo zdravotnictví.

 

Zdroj: ČTK
Foto: pixabay.com

Go to TOP