Europoslanci chtějí omezit návykovost digitálních aplikací. Škodí zdraví
Evropská unie by měla omezit návykový charakter digitálních aplikací lákajících zvláště děti a mladé lidi k jejich nadměrnému používání. Vyzvali k tomu 12. prosince poslanci Evropského parlamentu (EP), kteří chtějí vytvořit jasná pravidla pro tvůrce her a provozovatele sociálních médií či streamovacích služeb.
Mládež podle statistik tráví s mobilním telefonem v ruce stále více času, většinou i několik hodin denně. Podle europoslanců to částečně souvisí s návykovostí aplikací, jejichž cílem je přimět lidi k co nejdelšímu setrvání a častému návratu. „Vydělávat na úkor duševního zdraví těch nejslabších, tedy dětí a dospívajících, je naprosto neomluvitelná praxe. Přesto to dnes řada aplikací a sociálních sítí dělá nám všem před očima,“ řekl český europoslanec Marcel Kolaja z frakce evropských zelených, která návrh připravovala.
Usnesení přijaté 12. prosince výraznou většinou hlasů vyzývá Evropskou komisi, aby předložila návrh závazné normy, která by výrobce přiměla omezit návykové prvky. Těmi jsou podle nich například výchozí nastavení automatického přehrávání, možnost „nekonečného“ rolování příspěvků na sociálních sítích či neustále vyskakující oznámení vyzývající k další aktivitě.
Komise by podle poslanců také měla vytvořit seznam postupů, které by měly digitální závislost omezit. Je mezi nimi například vypínání oznámení aplikací ve výchozím nastavení nebo zablokování určitých funkcí po stanoveném maximálním čase používání služby.
Je potřeba zavést nová etická pravidla a omezit závislost
Parlament vyzval k vývoji etických digitálních produktů, které nespoléhají na temné vzorce a návykové designy. Poslanci varují před návykovou povahou online her, sociálních médií, streamovacích služeb a online tržišť, které zneužívají zranitelnosti uživatelů k upoutání jejich pozornosti a zpeněžení jejich údajů. Chtějí zvýšit ochranu spotřebitelů prostřednictvím bezpečnějších alternativ, i když ty nejsou pro platformy sociálních médií tak ziskové.
Podle poslanců je potřeba zavést nová pravidla proti návykovému designu, vyzývají k posouzení a zákazu škodlivých návykových technik, na které se nevztahuje směrnice o nekalých obchodních praktikách, jako je nekonečné rolování, výchozí funkce automatického přehrávání a neustálá oznámení typu „push“ nebo potvrzení o přečtení.
Poslanci zdůraznili, že spotřebitelé a vymahatelé práva se u online služeb setkávají s nedostatkem transparentnosti, společnosti by měly být povinny vyvíjet etické a spravedlivé digitální produkty a služby bez zavádějícího nebo návykového designu.
Aby se zmírnila návyková povaha platforem a posílilo postavení spotřebitelů, vyzval EP Komisi, aby představila digitální „právo nebýt narušen“. Komise by měla podle poslanců vytvořit seznam osvědčených postupů v oblasti designu, jako je „přemýšlet před sdílením“, vypínání oznámení ve výchozím nastavení, doporučení založená na chronologickém pořadí, možnost volby mezi aplikací v barvě nebo ve stupních šedi, automatické uzamčení některých online služeb po nastavené době a přehledy celkového času stráveného na obrazovce. Navrhují také osvětové kampaně, které by měly vypěstovat bezpečnější a zdravější návyky na internetu.
Dopady sociálních médií a online služeb na duševní zdraví
Poslanci sice uznávají pozitivní vliv sociálních médií na společnost, ale jsou zároveň znepokojeni fyzickou, psychickou a materiální škodou, kterou může návykový design způsobit, včetně ztráty koncentrace a kognitivních schopností, vyhoření, stresu, deprese a omezené fyzické aktivity. Obzvláště se pak obávají dlouhodobého dopadu na zdraví nezletilých a chtějí více výzkumu rizik spojených s online službami.
Zpravodajka Kim Van Sparrentaková (Greens/EFA, NL) uvedla: „Žádná sebekázeň nedokáže překonat triky velkých technologií, které pohánějí armády designérů a psychologů, aby vás udržely přilepené k obrazovce. Pokud nebudeme jednat hned, bude to mít dopad na duševní zdraví a vývoj mozku dalších generací. Evropský parlament dnes vysílá jasný signál: EU musí být první na světě, kdo bude řešit návykový design online služeb.“
Evropská komise v současnosti posuzuje potřebu aktualizovat některé právní předpisy na ochranu spotřebitele, aby byla zajištěna vysoká úroveň ochrany v digitálním prostředí. Výsledky se očekávají v roce 2024. Zpráva Parlamentu bude podkladem pro tuto probíhající kontrolu způsobilosti.
Hrozí deprese, nízké sebevědomí, úzkost, nedostatek spánku… Nejohroženější jsou děti
Problematické používání chytrých telefonů nebo internetu je spojeno s nižší životní spokojeností a vlivem na duševního zdraví, jako jsou deprese, nízké sebevědomí, úzkost, nedostatek spánku a obsedantně-kompulzivní chování, přičemž nejzranitelnější jsou děti a mladí lidé. Mladí lidé ve věku 16-24 let tráví na internetu v průměru více než sedm hodin denně, přičemž každý čtvrtý z nich vykazuje problematické používání chytrého telefonu připomínající závislost.
Zdroj: ČTK, Evropský parlament
Foto: canva.com