ESLP: ČR neochránila práva muže, který zemřel po zásahu policie
České zákony a orgány nedostatečně ochránily právo na život schizofrenního muže, který v roce 2015 zemřel v léčebně poté, co proti němu policisté použili elektrický paralyzér. Rozhodl o tom svým rozsudkem V vs. the Czech Republic – 26074/18 Evropský soud pro lidská práva (ECHR). Ten Česku nařídil zaplatit odškodné ve výši 25 000 eur (asi 610 000 korun) bratrovi zemřelého muže.
Na soud ve Štrasburku se obrátil bratr mladého muže, jehož v listopadu 2015 převezla sanitka do psychiatrické léčebny, protože ohrožoval své příbuzné. Pacient s paranoidní schizofrenií se však ani v ústavu neuklidnil a ošetřovatelé zavolali policisty. Ti proti němu třikrát použili paralyzér a sestra mu podala uklidňující přípravek. Muži se zastavilo srdce a lékařům se jej již nepodařilo oživit. Podle pitvy zemřel muž, který bral řadu léků, na srdeční selhání.
Evropský soud ve svém rozsudku konstatoval, že české právní předpisy dostatečně podrobně nedefinují, zda a v jakých situacích mohou policisté použít paralyzér při zásazích vůči psychicky nemocným lidem. České předpisy také nestanovují nutnou míru spolupráce mezi lékaři či ošetřovateli na jedné a zasahujícími policisty na druhé straně.
České orgány neshledaly po zásahu žádné pochybení a bratr zemřelého se v zemi odškodnění nedomohl.
Evropský soud pro lidská práva však nalezl pochybení i v samotném českém vyšetřování případu. Vyšetřování podle soudců nešlo dostatečně do hloubky a nevěnovalo se například komunikaci mezi policisty a ošetřovateli. Policejní inspekce také ihned po události odděleně nevyslechla zasahující policisty, čímž by jim znemožnila koordinovat jejich výpovědi.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: canva.com