Sněmovní ústavně-právní výbor potřetí přerušil debatu o přeměně firem

Ústavně-právní výbor Poslanecké sněmovny přerušil potřetí projednávání sporného vládního návrhu novely zákona č. 125/2008 Sb., o přeměnách obchodních společností a družstev, ve znění pozdějších předpisů, a dalších souvisejících zákonů, resp. návrhu na snížení podílu hlasů akcionářů, který je nutný pro přeměny obchodních společností a družstev. Vrchní ředitel legislativní sekce ministerstva spravedlnosti Mgr. Michal Franěk na schůzi konané dne 22. listopadu 2023 uvedl, že o konceptu předlohy se dál vyjednává a konečná dohoda není.

 

Stát by mohl změnu podílu hlasů využít při restrukturalizaci společnosti ČEZ kvůli posílení kontroly nad energetickou infrastrukturou, přičemž menšinové akcionáře by podle kritiků vyvlastnil. Poprvé výbor přerušil projednávání v září, podruhé začátkem listopadu. K předloze se vrátí na příští schůzi.

Pro rozdělení firem by podle předlohy místo dosud potřebných 90 procent hlasů všech akcionářů mělo nově stačit 75 procent hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě. Současně by ale museli být přítomni držitelé aspoň dvou třetin základního kapitálu.

V případě přijetí předlohy by o přeměně ČEZ mohl podle odborníků rozhodnout pouze stát, který vlastní zhruba 70 procent akcií energetické firmy, a na její valnou hromadu všichni akcionáři obvykle nedorazí. Přijetí návrhu vládou vedlo letos před létem k propadu akcií ČEZ na pražské burze o více než 300 korun pod hranici 900 korun za akcii.

Premiér prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M., i ministr financí Ing. Zbyněk Stanjura už dříve obhajovali vládní novelu jako obecnou úpravu, která není zacílena na konkrétní firmu a je běžná v ostatních zemích EU. Podle expertů ale nikde jinde v Evropě podobně nízké kvorum pro rozdělení společnosti s nerovnoměrným poměrem neexistuje. Přeměnami obchodních korporací se rozumí fúze, rozdělení, převod jmění na společníka, změna právní formy a přeshraniční přemístění sídla.

Premiér Fiala nedávno v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že zamýšlená transformace ČEZ je nezbytná mimo jiné kvůli rozvoji jaderné energetiky, rozhodně ale nikoho nepoškodí. Současně podle něho nelze počítat s tím, že by na záměrech státu někdo „masivně“ vydělal. Vláda podle premiéra nyní hledá vhodný model i čas, každopádně ale nechystá vytěsnění minoritních akcionářů, zestátňování nebo kroky, které by byly pro někoho nevýhodné.

 

Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: PS P ČR

Go to TOP