Soudcovská unie kritizuje politické zpochybňování závěrů Nejvyššího soudu

Soudcovská unie vyjádřila v souvislosti s hodnocením kandidatury JUDr. Pavla Simona na ústavního soudce znepokojení nad politickým zpochybňováním konkrétních rozhodnutí Nejvyššího soudu. Jak uvedla ve svém prohlášení z 12. října 2023, podkopává to důvěru v principy právního státu.

 

Doktor Simon je předsedou senátu Nejvyššího soudu se specializací na odpovědnost státu za škodu a nemajetkovou újmu. Čelil kritice některých senátorů kvůli svému postoji k tomuto odškodňování. Poukazovali také na to, že část rozhodnutí, na nichž se podílel, v minulosti před Ústavním soudem neobstála. Soudce k tomu uvedl, že Ústavní soud nezrušil žádné rozhodnutí, které připravoval.

„Soudcovská unie ČR v souvislosti s posuzováním Pavla Simona jako kandidáta na soudce Ústavního soudu se znepokojením registruje politické zpochybňování konkrétních rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR,“ napsala ve svém prohlášení Unie. „Tato rozhodnutí jsou výsledkem právních názorů všech členů příslušného senátu a jejich ryze politická kritika či mechanické spojování pouze s jedním ze členů soudního senátu podkopává důvěru v principy právního státu,“ dodala.

Senátní výbory ve středu 11. října 2023 Simonovu kandidaturu nepodpořily – v Ústavně-právním výboru získal v tajných volbách hlasy tří z osmi členů, ve Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice jeden hlas z pěti. Senátoři kritizovali také Simonovo bývalé podílnictví ve společnostech jeho manželky. A reakci na to soudce uvedl, že ve firmách působil jen jako lektor jógy.

Doktor Simon se tak stal prvním adeptem prezidenta Petra Pavla, kterého nedoporučil ani jeden z výborů, nominace se přesto vzdát nechce. Také prezident Pavel je nadále přesvědčen, že Pavel Simon je vhodným kandidátem. Senát rozhodne za týden.

 

Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: ŠJů/Wikimedia

Go to TOP