EK chce prozkoumat dohody o nepřetahování zaměstnanců
Zájem regulačních orgánů v Evropské unii v poslední době přilákaly dohody mezi společnostmi o nepřetahování zaměstnanců. Důvodem jsou obavy, že tyto praktiky mohou nezákonně omezovat pracovní příležitosti. Řekl to podle agentury Reuters šéf generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž Olivier Guersent, jehož úřad v rámci Evropské komise odpovídá za agendu hospodářské soutěže.
Americké ministerstvo spravedlnosti v posledních letech zvýšilo kontroly dohod mezi firmami, které stanovují, že si nebudou přetahovat své zaměstnance, a to tím, že jeden zaměstnavatel nebude oslovovat zaměstnance druhého zaměstnavatele, i tím, že zaměstnavatel nezaměstná zaměstnance druhého zaměstnavatele. Zaměstnavatelé se tímto obvykle snaží zamezit tomu, aby jejich důležití zaměstnanci přecházeli ke konkurenci. V USA již několik jednotlivců kvůli tomu zahájilo soudní spory.
V Evropě však je zatím tato problematika méně prioritní. To by se ale podle Guersenta mohlo brzy změnit.
Podle antimonopolních právníků lze dohody o nepřetahování zaměstnanců považovat za dohody omezující konkurenci na trhu práce. Tyto dohody již zkoumaly nebo proti nim zakročily antimonopolní úřady v Portugalsku, Francii, Španělsku, Chorvatsku, Nizozemsku, Maďarsku, Polsku, Řecku, Litvě, Rumunsku a Německu.
Evropská komise působí jako orgán pro ochranu hospodářské soutěže ve 27 zemích EU. Za porušení pravidel může uložit společnostem pokutu až do výše deseti procent jejich celosvětových ročních tržeb a nařídit jim, aby praktiky omezující konkurenci ukončily.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: canva.com