Změny pravidel pro nakládání s penězi vězňů sněmovna zřejmě schválí
Navrhovanou změnu pravidel pro nakládání s příjmy vězňů Poslanecká sněmovna zřejmě schválí. Ústavně-právní výbor PS podpořil na svém jednání dne 20. září hlasy všech přítomných členů vládní novelu zákona č. 169/1999 Sb., o výkonu trestu odnětí svobody a o změně některých souvisejících zákonů, zákona č. 293/1993 Sb., o výkonu vazby, zákona č. 129/2008 Sb., o výkonu zabezpečovací detence a o změně některých souvisejících zákonů, a dalších souvisejících zákonů, jež by měla vést například k tomu, že každému vězni s příjmem se bude tvořit rezerva na dobu po propuštění. Nová pravidla se budou týkat také chovanců v detenčních ústavech.
Ministerstvo spravedlnosti chce novelou sjednotit postup při nakládání s příjmy vězňů, a zjednodušit tím postup při exekučních srážkách z peněz odsouzených. Změna podle úřadu zaručí to, že se každému vězni s příjmem bude z peněz tvořit rezerva, kterou dostane při propuštění na svobodu. Každý odsouzený s příjmem bude mít každý měsíc alespoň minimální částku na nutné potřeby, například zdravotní či hygienické.
„Každému odsouzenému, který měl v příslušném měsíci jakýkoli příjem, se z jeho peněz bude tvořit finanční rezerva, která mu bude vyplacena po propuštění z výkonu trestu, čímž dojde k usnadnění přechodu odsouzených na svobodu, kdy období těsně po propuštění je – právě mimo jiné i s ohledem na nedostatek finančních prostředků odsouzených – z hlediska recidivy nejkritičtější,“ uvedlo Ministerstvo spravedlnosti v předkládací zprávě.
V současnosti se s pracovní odměnou vězně nakládá podle odlišných pravidel než s penězi z jiných zdrojů, například s důchodem nebo s přilepšením od příbuzných. Novela zavádí univerzální systém rozúčtování veškerých příjmů vězňů bez ohledu na jejich zdroj.
Novela má napravit i situaci, kdy při exekučním postihu peněz vězňů nezbudou části odsouzených peníze na nutné zdravotní, hygienické či korespondenční potřeby. Podle ministerstva tento stav nadále prohlubuje rozdíly mezi vězni a může vést ke zhoršení prostředí ve věznicích.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: archiv VS ČR