Senát schválil zpřísnění pro předčasné důchody a zpomalení řádných valorizací

Pravidla předčasných důchodů pravděpodobně čeká zpřísnění a řádné lednové valorizace penzí zpomalení. Nynější mimořádné valorizace při vyšším růstu cen nahradí dočasný přídavek. Změny přinese vládní novela, kterou 23. srpna schválil Senát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

 

Úpravy mají podle předkladatelů přispět k dlouhodobé udržitelnosti důchodového systému a ke snižování zadlužení státu. Mají také zabránit opakování situace s vlnou odchodů do předčasného důchodu z loňského roku a celkově snížit motivaci k využívání tohoto druhu penze.

Senát předlohu schválil po zhruba dvouhodinové debatě hlasy 51 ze 62 přítomných členů. Proti hlasovalo šest zákonodárců horní komory. Ve sněmovně trvalo závěrečné kolo v podstatě tři jednací dny kvůli dlouhým opozičním projevům. Opoziční poslanci mluvili o šetření na penzistech, nebo dokonce o jejich okrádání či ožebračování.

 

Nelze dělat krátkozrakou politiku a projídat budoucnost

„Taháme za záchrannou brzdu,“ uvedla senátní zpravodajka Miluše Horská. Podle ní nelze dělat krátkozrakou politiku a projídat budoucnost. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka připomněl, že opatření jsou prvním dílem důchodové reformy, jejíž stěžejní část by se měla dostat do legislativního procesu koncem září. Kriticky se k navrhovaným změnám stavěli například Miroslav Adámek, podle kterého nejde o správnou cestu ke snižování schodků státního rozpočtu, obdobně jako Petr Vícha poukazoval na to, že na podstatnějších úpravách penzí by měla být širší politická shoda, aby platily i v dalších volebních obdobích.

Naprostá většina z nynějších změn by měla být účinná podle představ kabinetu už od letošního září kromě jednoho ze čtyř parametrů zpřísnění podmínek pro předčasné důchody. Aby se tak stalo, prezident by musel novelu podepsat urychleně a musela by vyjít ve sbírce do konce srpna.

 

Předčasný důchod bude možný nejvýše tři roky před dosažením důchodového věku

O rok později má vejít v účinnost jen prodloužení minimální doby hrazení odvodů o pět let na 40 let. Předčasný důchod bude podle předlohy možný nejvýše tři roky před dosažením důchodového věku místo nynějších až pěti let. Pobíraná částka se bude krátit víc než dosud a až do řádného termínu penze se nebude valorizovat zásluhová část důchodu.

Při pravidelných lednových valorizacích se penze nyní zvyšují o inflaci a o polovinu růstu reálných mezd. Od příštího roku by se měl brát v úvahu výhradně růst cen pro domácnosti důchodců. Započítávala by se třetina růstu reálných mezd, jako tomu bylo před rokem 2018.

Pokud by se ceny zvedly nejméně o pět procent od posledního přidání, důchodci dostanou stejně jako teď při mimořádné valorizaci víc peněz, ovšem nejdříve od července kalendářního roku. Pobírat budou podle novely vždy do konce roku přídavek a zvedne se jim i zásluhová část penze, ovšem prakticky rovněž dočasně. Růst se bude započítávat do běžného lednového navýšení. Mimořádné přidání se tak na rozdíl od nynějška nebude promítat do dalších valorizací. Dočasný přídavek a zvýšení procentních výměr bude podle novely odrážet 60 procent růstu cen.

Projednáním penzijní novely dnešní schůze horní komory skončila. Další jednání senátního pléna se uskuteční podle místopředsedy Senátu Jiřího Oberfalzera patrně až v říjnu.

 

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP