Česká republika je dvacátá v žebříčku zemí porovnávajícím stav právního státu

Česká republika se v rámci hodnocení stavu právního státu ve 140 zemích světa umístila na dvacátém místě. Vyplývá to z výzkumu, jehož výsledky publikovala nezávislá organizace World Justice Project (WJP). Žebříček, který vedou skandinávské země, zohledňuje řadu kritérií jako je například otevřenost vlády, dodržování základních práv, úroveň justice či přítomnost korupce. Na konci žebříčku letos skončily Afghánistán a Kambodža, poslední pak je Venezuela.

 

Česká republika si proti loňskému žebříčku polepšilo o dvě místa a je příčku před Francií. Hůře jsou na tom kupříkladu Spojené státy, Španělsko, Itálie či Slovensko. Nejlepší ohodnocení získala ČR v kategoriích, které hodnotí stav bezpečnosti a základních práv, kde se umístila 18. na světě. Autoři zprávy vidí největší slabiny v kategoriích otevřenost vlády a absence korupce. V rámci hodnocení evropského a severoamerického regionu figuruje Česko na 15 místě z 31 zemí.

Premiantem se opět stalo Dánsko, následují je Norsko, Finsko, Švédsko a Nizozemsko, které se pravidelně umisťují v první pětici. Těmto zemím se – kromě již zmíněných témat – daří i v kategoriích jako je omezování vládní moci, stav trestního či občanského práva a vymáhání regulací. Nejlepším postkomunistickým státem Evropy je deváté Estonsko, dvě příčky před Českem se umístila také Litva.

 

 

Nejvýraznější oslabení právního státu zaznamenala WJP v Súdánu, Barmě, na Haiti, v Afghánistánu a v Nikaragui.

Na celosvětové úrovni se stav právního státu podle autorů zprávy zhoršuje již pátým rokem. Z údajů WJP vyplývá, že sledovaná kritéria se letos zhoršila v 61 procentech ze 140 zemí. V těchto státech podle dokumentu dohromady žijí bezmála 4,4 miliardy lidí.

„Dostáváme se z pandemie, ale celosvětová recese právního státu pokračuje,“ uvedla výkonná ředitelka WJP Elizabeth Andersenová. „V jádru právního státu jde o spravedlnost – tedy o odpovědnost, rovná práva a spravedlnost pro všechny. A méně spravedlivý svět bude jistě nestabilnější,“ dodala.

WJP je nezávislá organizace snažící se přispět ke zlepšení úrovně právního státu v celém světě. Index právního státu vychází ze statistických údajů a porovnání řady průzkumů, názorů místních obyvatel a právních expertů.

 

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com, WJP

Go to TOP