Rusko podalo k soudnímu dvoru v Haagu předběžné námitky ve sporu s Ukrajinou

Ruská federace podala k Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu (ICJ) předběžné námitky ve sporu s Ukrajinou, která odmítla obvinění Moskvy z genocidy. ICJ o kroku Ruska bez dalších podrobností informoval na Twitteru. U nejvyššího soudu OSN pro spory mezi státy mohou strany podat předběžné námitky, pokud se domnívají, že soud nemá v dané věci pravomoc.

 

Podání námitek podle agentury Reuters znamená výraznou změnu postoje Moskvy. Rusko se předtím do jednání se soudem nezapojovalo, neúčastnilo se slyšení a v tomto případě mu až doteď nepředložilo žádné dokumenty.

Soud nyní v reakci na předběžné námitky uspořádá slyšení. Datum nestanovil, ale očekává se, že se uskuteční nejdříve za několik měsíců.

Moskva při zahájení invaze na Ukrajinu letos v únoru mimo jiné argumentovala tím, že Ukrajina páchá na východě země genocidu vůči rusky mluvícímu obyvatelstvu. Kyjev se proti tomu ohradil u ICJ, takové zdůvodnění je podle něj neopodstatněné a obyvatelům východoukrajinské oblasti Donbas z jeho strany genocida nehrozí. Stejný postoj zastává i Západ a mezinárodní pozorovatelé.

Po březnových slyšeních u ICJ soudní dvůr přikázal Moskvě okamžitě válečné operace na Ukrajině zastavit, dokud stížnost Ukrajiny neprojedná.

 

Zdroj: ČTK
Foto: icj-cij.org, canva.com

Go to TOP