Zpravodaj OSN: Stav lidských práv se za vlády Tálibánu v Afgánistánu zhoršil

Za obnovené vlády hutí Tálibán se stav lidských práv v Afghánistánu zhoršil a země směřuje k autoritářskému režimu. Na zasedání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) to konstatoval zvláštní zpravodaj OSN pro Afghánistán Richard Bennett.

 

Podle agentury Reuters vyzval k radikální změně. „Zásadní omezení práv žen a dívek, postih oponentů a kritiků a omezování svobody slova, jehož se dopouští Tálibán, vede k autoritářství,“ řekl Bennett.

UNHRC vytvořila post pro sledování porušování lidských práv v Afghánistánu před rokem, kdy se radikální hnutí znovu dostalo k moci. Nyní se bude rozhodovat o prodloužení tohoto mandátu.

Afghánistán se po roční vládě Tálibánu potýká s chudobou a podvýživou obyvatel. V chudobě žije 25 milionů občanů, tedy více než polovina Afghánců. Částečně je za to odpovědné omezení zahraniční pomoci.

Západní země stanovily jako podmínku pro obnovu pomoci respektování lidských práv Afghánců, především pak žen. Tálibán slíbil, že bude ctít práva všech občanů v souladu s islámskými hodnotami, slib ale nesplnil a čím dál víc omezuje přístup žen k práci a ke vzdělání.

 

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP