Lotyšsko chce, aby EU označila Rusko za sponzora terorismu

Evropská unie by měla označit Rusko za sponzora terorismu, řekl v rozhovoru s webem Politico lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs. Vyjádřil se tak poté, co při pátečním útoku na věznici Olenivka v Doněcké oblasti na okupované východní Ukrajině zahynuly desítky ukrajinských válečných zajatců. Poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak uvedl, že nově zveřejněné satelitní snímky Olenivky svědčí o tom, že útok spáchalo Rusko.

 

Z útoku na vězení se vzájemně obviňují obě strany konfliktu. Rusko a představitelé samozvané separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) tvrdí, že ukrajinská armáda ostřelovala území, které na východě země ovládají, a zasáhla přitom věznici. Při útoku podle DNR zemřelo 53 ukrajinských válečných zajatců.

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil z útoku již dříve obvinil ruské invazní síly. Moskva se podle něj tímto způsobem snaží Kyjev obvinit z válečných zločinů a zároveň skrýt mučení a popravy vězňů. Poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Podoljak na Twitteru napsal, že satelitní snímky věznice ukazují, že poškozena byla jen jedna budova vězeňského komplexu, do níž byli krátce před incidentem soustředěni ukrajinští váleční zajatci. Analýza fotografie naznačuje explozi uvnitř této budovy, dodal Podoljak.

Před jeho vyjádřením satelitní snímky Olenivky před výbuchem a po výbuchu zveřejnil na Twitteru novinář listu Politico Christopher Miller. Také podle něj předběžné důkazy svědčí o tom, že útok spáchalo Rusko. Fotografie pořídila americká společnost Maxar, která se zabývá satelitním snímkováním a mezi jejíž klienty patří i americké Ministerstvo obrany,

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) ve svém stanovisku upozornil, že váleční zajatci nesmí být cílem útoku, a požádal o přístup na místo, mimo jiné aby pomohl s evakuací a ošetřením zraněných. V sobotu večer MVČK na Twitteru napsal, že jeho žádosti zatím nebylo vyhověno.

Lotyšský ministr zahraničí Rinkévičs míní, že Evropa musí znásobit své úsilí o izolaci Ruska. „Vidíme brutalitu ruských sil, jež se po pravdě podobá brutalitě Islámského státu (IS), který jsme vždy teroristickou organizací nazývali,“ prohlásil Rinkévičs. „Jediným způsobem, jak se posunout kupředu, je posílit současnou strategii, tedy podporovat Ukrajinu a posílat jí více vojenské pomoci,“ dodal. Vyzval také ke konfiskaci majetku ruské vlády a k omezení vydávání víz pro Rusy, s výjimkou humanitárních důvodů.

„Společnost to musí pocítit,“ zdůraznil Rinkévičs s argumentem, že většina Rusů politiku Kremlu podporuje. „Odsuzujeme země jako Írán a Rusko není jiné,“ dodal.

 

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP