Ve Sněmovně je opět novela chránící manželství jako svazek muže a ženy

V Poslanecké sněmovně je opět novela, která by ústavně zakotvila ochranu manželství jako svazku muže a ženy. Návrh na úpravu listiny základních práv a svobod podala skupina pěti desítek poslanců z vládních KDU-ČSL, ODS a TOP 09 a z opozičních ANO a SPD v čele s lidovcem Markem Výborným. Dolní komora má podobně jako v minulém volebním období i předlohu jiné poslanecké skupiny o uzákonění možnosti uzavírání manželství lidmi stejného pohlaví.

Cílem návrhu ústavního zákona je podle předkladatelů doplnit ochranu rodiny o ochranu jednoho ze základních stavebních prvků úplné rodiny, za který pokládají manželství muže a ženy. Autoři poukazují na historické zakotvení manželství jako v zásadě trvalého svazku jednoho muže a jedné ženy zejména v evropském civilizačním okruhu. „Manželství muže a ženy má typicky potenciál naplnit všechny hlavní funkce rodiny, a zvláště pak přivést na svět další generaci a vychovat ji,“ stojí v důvodové zprávě.

Předloha by měla podle autorů ale také zabránit „neuváženým legislativním či výkladovým experimentům, které by se jinak potencionálně mohly podústavní právní úpravy manželství dotknout“. Nynější definici manželství je třeba podle nich chránit před „ohrožením ze strany snah o její zpochybnění či přetvoření“.

Předsedové poslanců KDU-ČSL a ODS Mgr. Marek Výborný a Mgr. Marek Benda ohlásili možné podání ústavní novely po oznámení, že jiná skupina poslanců opět předloží návrh změny občanského zákoníku o možnosti manželství pro homosexuály. Sněmovna jej dostala začátkem června. Novelu občanského zákoníku už posoudil kabinet, postavil se k ní neutrálně. Zatímco k uzákonění manželství homosexuálů by v obou komorách stačila prostá většina hlasů, pro ústavní ochranu manželství jako svazku muže a ženy by se musela vyslovit třípětinová většina.

V minulém volebním období poslanci rozjednali obě předlohy v listopadu 2018. Debatovali o nich souběžně, do druhého čtení je poslali v dubnu 2021. Dál schvalování těchto novel do konce volebního období nepostoupilo. Strany vesměs nechávají v takových záležitostech svým poslancům volné hlasování.

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

 

Go to TOP