EK dává Maďarsku poslední měsíc na dodržování pravidel právního státu

Evropská komise dala Maďarsku poslední měsíc na to, aby reagovalo na její výtky ohledně nerespektování pravidel právního státu předtím, než požádá vlády o omezení čerpání peněz určených Maďarsku z unijních fondů. Informovala o tom agentura Reuters.

Evropská komise v dubnu zahájila disciplinární řízení s Maďarskem v rámci takzvaného mechanismu podmíněnosti, který podmiňuje vyplácení peněz z unijních fondů dodržováním principů právního státu. Maďarsko by v konečném důsledku mohlo přijít o část jemu určených peněz z rozpočtu pro léta 2021 až 2027. Tento mechanismus je oddělený od dalších řízení, která EU s Maďarskem vede.

Nyní komise uvedla, že pověřila komisaře pro rozpočet Johannese Hahna, aby Budapešť informoval o opatřeních, která hodlá unijní exekutiva navrhnout vládám v EU, pokud nápravná opatření Maďarska nebudou dostatečná.

Komise se domnívá, že unijní peníze nejsou v Maďarsku v bezpečí kvůli údajné korupci, která se může projevit tak, že o zakázky na projekty financované z unijních fondů se uchází pouze jeden uchazeč, zpravidla napojený na vládní stranu Fidezs. Unijní exekutiva má rovněž obavy o nezávislost maďarské justice, médií a nevládních organizací.

Maďarský premiér Viktor Orbán v minulosti odmítal znepokojení EU a USA ohledně korupce v Maďarsku jako liché, ale maďarští představitelé v posledních týdnech dali najevo, že Budapešť je ochotná s komisí o jejích obavách jednat.

Minulý týden Maďarsko navrhlo, že sníží počty veřejných soutěží jen s jedním uchazečem na 15 procent. Dále nabídlo, že umožní soudům, aby pověřovaly státní zastupitelství stíháním případů, i když se státní zástupci rozhodli jinak. Rovněž zákonodárný proces má být transparentnější.

Ve hře je až 21 miliard eur, které jsou pro Maďarsko určeny v nynějším rozpočtovém období.

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP