Experti na rodinné právo nepodpořili rozvody manželství veřejnou listinou
Ministerstvo spravedlnosti správně přemýšlí, co ve svém resortu vylepšit a kde ušetřit. Jedním z takových nápadů měl být i rozvod manželství veřejnou listinou, populárně pojmenovaný jako rozvod u notáře. Právě proto svolalo vedení ministerstva na 22. června 2022 setkání rodinných odborníků, aby si vyslechlo jejich názory a doporučení.
Setkání se zúčastnili zástupci právnických fakult, například emeritní děkanka Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci profesorka JUDr. Milana Hrušáková, CSc., stávající proděkanka JUDr. Renáta Šínová, Ph.D., nebo profesorka JUDr. Zdeňka Králíčková, Ph.D., z brněnské Masarykovy univerzity. Dále se setkání zúčastnili zástupci justice mimo jiných místopředseda Nejvyššího soudu JUDr. Petr Šuk nebo opatrovnický soudce Mgr. Martin Beneš, dále ředitel UMPOD JUDr. Ing. Zdeněk Kapitán, Ph.D., či vedení Notářské komory ČR. Českou advokátní komoru a Unii rodinných advokátů na jednání zastupovala JUDr. Daniela Kovářová. Za Ministerstvo spravedlnosti byli přítomni zejména náměstci ministra Mgr. Karel Dvořák a Mgr. Michal Franěk.
Přítomní odborníci ovšem ministerský nápad nepodpořili. Kritizovali jeho nekoncepčnost, nepochopení institutu manželství jako veřejnoprávního institutu vyžadujícího rozhodnutí o osobním stavu a zhoršení dostupnosti pomoci pro veřejnost. „Rozvod je dnes bezproblémovou záležitostí,“ komentovala jednání JUDr. Daniela Kovářová. „Proběhne u jediného jednání, a jsou-li účastníci domluveni, jednání trvá 15 minut. Ani justici rozvodové řízení, na rozdíl od jiných typů sporů i nesporů, nijak nezatěžuje. Kdyby rozváděli notáři, zaplatí účastníci dvakrát – jednou advokátům za vyjednávání a sepis návrhu dohody a podruhé notáři za veřejnou listinu.“
Zúčastnění odborníci naopak doporučili drobnou úpravu procesních předpisů, která by umožnila soudní schválení rozvodu bez výslechu a fyzické přítomnosti účastníků. Navrhovali také další alternativní kroky. Podpořili i legislativní návrh, aby se rozvádějící manželé mohli o nezletilých dětech dohodnout mimosoudně. „Polovina dětí se dnes rodí v nesezdaných partnerstvích. Pokud se partneři rozejdou, dohodnou se o dětech neformálně a před soudem skončí jen rodiče, kterým se dohoda nepodaří,“ komentuje aktuální situaci Daniela Kovářová. „Měli bychom za všech okolností podporovat smírná řešení a zklidnění emocí. Manžele, kteří jsou schopni dohody, bychom měli ocenit, a ne je kvůli schválení dohody honit k soudu, když to u nesezdaných dvojic neděláme.“
Advokátní deník bude diskusi a ministerské návrhy dále monitorovat a své čtenáře průběžně informovat.
Redakce AD
Foto: canva.com