MMR a MPSV chystají zákon o bydlení, zvažují i garantovaný nájem

Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo práce a sociálních věcí začaly připravovat nový zákon o podpoře bydlení. Základ by měl být hotový do konce roku. Předpis se zaměří na zvýšení dostupnosti bydlení, rozšíření nájemního bydlení i na pomoc v bytové nouzi. Informoval o tom vicepremiér a ministr pro místní rozvoj PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. Podle legislativního plánu by vláda měla výsledný návrh zákona dostat v posledním čtvrtletí příštího roku.

 

„Chceme dát obcím nástroj, aby řešily dostupnost bydlení dávno před tím, než se na věc díváme jako na problém na pomezí bydlení a sociální práce. Sociální bydlení je pouze jedna část. Naše ambice je mít do konce roku základ (návrhu) hotový,“ řekl Ivan Bartoš. Na zákonu začala pracovat skupina zástupců obou resortů. Podle ministra vychází i ze zahraničních vzorů. Zmínil Vídeň a její sociální a nájemní byty.

Podle legislativního plánu by měl zákon poskytnout právní rámec pro zvýšení dostupnosti nájemního bydlení i pro zajištění podpory bydlení pro domácnosti v bytové nouzi. Předpis nabídne obcím volitelné nástroje k systematickému řešení a upraví pravidla financování, stojí v plánu.

V Česku je podle statistik zhruba 4,5 milionu domácností. Podle loňské analýzy iniciativy „Za bydlení“ mělo problémy s bydlením až 600 000 domácností. Z nich až 350 000 vydávalo za byt přes dvě pětiny svého příjmu, až 190 000 hrozila ztráta bydlení a až 60 000 žilo v nevyhovujícím prostředí.

Podle expertů Česko potíže bez zákona o bydlení s rozdělením rolí státu a obcí i nastavením financování nevyřeší. V předminulém volebním období předpis o sociálním bydlení chystala tehdejší vláda, shodu ale nenašla a legislativu neprosadila. Zákon slibovala ve svém programu v minulém volebním období pak i minulá vláda, krátce po svém nástupu ho ale nahradila programem Výstavba s dotacemi a úvěry pro obce. V roce 2020 se z něj v celé republice postavilo 70 bytů.

„Situace s dostupností bydlení – ne se sociálním bydlením, ale s dostupným bydlením, aby si mladí mohli dovolit byt koupit, či zaplatit nájem – nebyla řešena řadu let efektivně. Došlo k masivní privatizaci obecních bytů. Asi se nikdy nedostaneme na úroveň Vídně, je ale cílem zlepšit dostupnost bydlení přes zákon, který připravujeme,“ uvedl ministr Bartoš. Podotkl, že bez zákonné opory není možné na bydlení čerpat ani žádnou z evropských dotací.

Podle Bartoše se dají nyní využít peníze z Národního plánu obnovy na revitalizaci brownfieldů, kde mohou vznikat byty. Ty mohou vyrůst i díky spolupráci veřejného a soukromého sektoru v takzvaných PPP projektech (PPP – Public Private Partnership). Podporu má získat družstevní bydlení i výstavba malometrážních bytů. Zvažuje se garantovaný nájem. Majitel by mohl svěřit svůj byt například do správy města, které by zaručilo včasné placení nájmu a údržbu. „Stát se na to díval jako na ukládání povinnosti obcím stavět sociální byty a má to být přece obráceně. Máte nabídnout plejádu nástrojů, jakým způsobem mohou samosprávy problematiku bydlení řešit,“ míní vicepremiér Ivan Bartoš.

 

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP