Sněmovna nevpustila neočkovaného na výbor, podle MS v Praze porušila zákon

Poslanecká sněmovna postupovala nezákonně, když v prosinci loňského roku neumožnila vstup na jednání svého výboru zájemci, který nebyl očkovaný proti onemocnění covid-19. Pravomocně o tom dne 23. února 2022 rozhodl Městský soud v Praze. Soudce zpravodaj Mgr. Ing. Jan Kratochvíl, Ph.D., LL.M., k tomu uvedl, že sněmovna vycházela z krizového opatření vlády, které však podle soudu na jednání sněmovního výboru nedopadalo.

 

Z rozpisů soudních jednání vyplývá, že na Kancelář Poslanecké sněmovny podal příslušnou správní žalobu pan M. K. Na verdikt upozornil žalobcův právní zástupce, podle nějž nebyl jeho klient vpuštěn jako veřejnost na jednání výboru pro sociální politiku.

Soudce Jan Kratochvíl k tomu uvedl, že rozsudek se týká jednoho konkrétního případu z 1. prosince 2021, kdy se žalobce nedomohl vstupu na výbor. Sněmovna argumentovala tím, že tehdy platné protiepidemické krizové opatření vlády umožňovalo vstup jen lidem očkovaným proti nemoci covid-19, případně těm, kteří se prokázali potvrzením o prodělání této nemoci.

Soud ale dospěl k závěru, že z daného opatření takový zákaz nevyplýval. Obsahovalo totiž výjimku pro schůze, zasedání a obdobné akce ústavních orgánů a takovou akcí je podle názoru soudu i schůze sněmovního výboru. Soudci navíc odmítli i argumentaci sněmovny, podle níž se tato výjimka vztahovala jen na členy výboru, nikoliv i na veřejnost. Soud tak konstatoval, že krok Sněmovny neměl zákonný podklad.

„Klient se soudně bránil nejen proto, že byla porušena jeho práva, ale především kvůli tomu, že se Poslanecká sněmovna stavěla nad zákon. Základní zásadou demokratického právního státu je, že právo platí i pro stát. Ale ten ho v dané věci ignoroval,“ sdělil k věci žalobcův advokát. Podle právníka vrhá rozsudek nové světlo na jednání Poslanecké sněmovny od počátku loňského prosince až do poloviny letošního února, kdy instituce nevpouštěla neočkovanou veřejnost ani na jednání výborů, ani na zasedání schůzí. „Je smutné, že nejvyšší tvůrce pravidel u nás pravidla několik měsíců porušoval a odpíral veřejnosti právo zaručené ústavou i jednacím řádem,“ doplnil advokát.

Kancelář Poslanecké sněmovny se ještě může obrátit na Nejvyšší správní soud, a to s kasační stížností.

 

Zdroj: ČTK
Foto: archiv PS PČR

 

Go to TOP