Německé MSp vytvoří návrh zákona pro poskytování péče i za pandemie

Německý ústavní soud dne 28. prosince nařídil zákonodárcům, aby navrhli závazná pravidla, která zajistí zdravotní péči lidem s postižením a dlouhodobými

Německý ústavní soud dne 28. prosince nařídil zákonodárcům, aby navrhli závazná pravidla, která zajistí zdravotní péči lidem s postižením a dlouhodobými zdravotními potížemi i v případě zahlcení nemocnic pacienty s těžkým průběhem covidu-19. Ústavní soud tak podle médií vyhověl stížnosti devíti lidí s postižením, kteří vyžadují pravidelnou lékařskou péči a kteří se obávali, aby lékaři při silných vlnách pandemie neupřednostňovali osoby nakažené koronavirem. Ministr zdravotnictví Karl Lauterbach rozhodnutí vítá a ministr spravedlnosti Marco Buschmann uvedl, že vláda příslušný návrh zákona brzy předloží.

 

Parlament svou nečinností v této věci podle Ústavního soudu porušil jeden z článků německé ústavy, podle nějž nesmí být nikdo diskriminován kvůli svému postižení. Zákonodárcům proto nařídil, aby situaci bezodkladně napravili.

Soud uvedl, že lidé s postižením teď nejsou dostatečně chráněni před rizikem toho, že budou porušena jejich ústavou daná práva v situaci, v níž se nemohou chránit sami. Směrnice, které v těchto ohledech vydávají lékařské asociace, nejsou právně závazné. Nelze proto vyloučit, že by k diskriminaci vůči postiženým osobám skutečně nedocházelo, protože rozhodnutí o poskytnutí péče je teď na jednotlivých lékařích.

Soud uvedl, že je na veřejných činitelích a zákonodárcích, aby předložili návrh, jak přesně soudní rozhodnutí naplnit. Nová pravidla by ale například mohla vyžadovat zapojení více osob do rozhodování nebo nařizovat speciální školení lékařů na jednotkách intenzivní péče.

„Prvotním cílem musí být, aby k třídění pacientů vůbec nedocházelo,“ napsal na twitteru ministr spravedlnosti Buschmann. „Ale pokud by se tak stalo, je zapotřebí jasných pravidel na ochranu lidí s postižením před diskriminací,“ dodal. Jeho úřad podle ministra rychle předloží příslušný návrh zákona.

„Lidé s postižením potřebují ochranu státu více než kdokoliv jiný. Zejména v případě třídění pacientů,“ napsal na twitteru ministr zdravotnictví Lauterbach. Podle něho je rovněž nejdůležitější podobné situaci předcházet.

Německo se zatím nedostalo do situace, kdy by lékaři kvůli vyčerpaným kapacitám museli rozhodovat o tom, komu poskytnou péči a komu nikoliv. Některé nemocnice ale už při poslední vlně pandemie nemoci covid-19 musely převážet pacienty do méně zasažených regionů s volnými lůžky na jednotkách intenzivní péče. Místní úřady v posledních týdnech varují před dopady nakažlivé varianty koronaviru omikron, která by podle nich mohla zvýšit tlak na nemocnice.

Rozhodnutí soudu vítá jedna z autorek stížnosti Nancy Poserová, která doufá, že zákonodárci „budou jednat rychle a navrhnou pravidla, jimiž nás ochrání“. Ve Spolkovém sněmu bude zapotřebí „pečlivé posouzení a diskuse“ o tom, jak naplnit rozhodnutí soudu.

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP