V ČR vzniká specializované centrum pomoci pro oběti sexuálního násilí

V Praze vzniká první specializované centrum pro oběti sexuálního násilí v Česku. Fungovat by mělo od podzimu příštího roku. Provoz zahájí či rozšíří i čtyři další centra pro oběti domácího násilí, a to v Brně, Mostě, Českých Budějovicích a Ostravě. Na tiskové konferenci to dne 22. listopadu oznámili šéf Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády Mgr. et Bc. Radan Šafařík a šéfky neziskových organizací, které budou provoz center zajišťovat. Na čtvrtek 25. listopadu připadá Mezinárodního den proti násilí na ženách.

 

Podle poslední zprávy evropské sítě proti násilí WAWE nejsou v Česku služby pro oběti sexuálního násilí dostupné. Chybí centrum pomoci i krizová linka. Zmiňuje to také nová národní Strategie rovnosti žen a mužů s opatřeními na deset let, kterou v březnu t. r. schválila vláda. Dokument počítá se zřízením služeb ve čtyřech velkých městech i s krizovou linkou a osvětou.

„Centrum pro oběti znásilnění a sexuálního násilí u nás zatím nemáme ani jedno. Přitom například v Belgii či Dánsku je takové centrum v každém regionu. V příštím roce by mělo vzniknout pět nových center pro oběti různých forem násilí na ženách,“ uvedl Radan Šafařík.

Specializované centrum pro oběti sexuálního násilí bude v Praze 6 na Břevnově. Provozovat ho bude organizace proFem. Ta nyní začíná s architekty pracovat na návrhu úprav prostor. Poté vznikne projektová část, následovat bude rekonstrukce. Zařízení by mělo podle ředitelky organizace Jitky Polákové začít fungovat příští rok v září či říjnu.

Ve středisku bude obětem poskytnuta krizová pomoc. K dispozici budou krizová lůžka, psychoterapie, sociální i právní poradenství. Možný bude odběr vzorků pro případné důkazní řízení i zprostředkování advokátního zastoupení. Chybět nebude místnost, kde bude moci policie případně provést výslech.

Podle Jitky Polákové je nezbytné, aby všechny služby byly na jednom místě. „Je naprosto skandální, že s tím nikdo nepřišel dříve. V praxi se setkáváme s tím, že instituce klientky z jednoho pracoviště přesouvají na druhé, jednají s nimi různí lidé, nikdo jim neřekne, co se bude dít,“ popsala ředitelka organizace proFem aktuální situaci. A dodala: „Veřejnost to zajímá a tlak na to, aby služby vznikly, je obrovský. I k nám se dostávají zprávy, že ženy-oběti sexuálního násilí chtějí někoho kontaktovat, ale nevědí kde. Ne každý to chce nahlásit na policii. Ženy to chtějí zpracovat, vyrovnat se s tím, jít dál.“

Peníze na centrum pro oběti sexuálního násilí i ostatní čtyři zařízení poskytly takzvané norské fondy. Podle Mgr. Vlastimila Vaňka z Ministerstva financí činí celková suma 51,6 milionu korun. Vedle břevnovského zařízení vzniknou či se rozšíří také centrum krizové pomoci Rosalin organizace Rosa, charitní centrum Agáta v Českých Budějovicích, charitní centrum pro oběti domácího násilí v Mostě a centrum pomoci ženám Ligy lidských práv v Ostravě a Brně.

Podle Radana Šafaříka průzkumy ukazují, že domácí násilí zažila v Česku každá třetí žena a každý čtrnáctý muž. U víc než poloviny případů jsou i děti. V posledním roce má zkušenost s násilím asi procento žen, uvedl šéf vládního Odboru rovnosti žen a mužů. „V přepočtu je to 40 000 žen každý rok,“ podotkl Radan Šafařík. Na policii se přitom obrátí jen zlomek obětí.

K problému sexuálního násilí v poslední době přitáhly pozornost kauzy exposlance Dominika Feriho či psychiatra Jana Cimického. Advokátce JUDr. Lucii Hrdé, zabývající se dlouhodobě zastupováním obětí domácího a sexuálního násilí, se přihlásilo již více než dvacet žen, které známého psychiatra ze sexuálního násilí obviňují.

 

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP