Evropský parlament odsoudil rozhodnutí polského ÚS jako útok na hodnoty EU
Evropský parlament ve svém usnesení ze dne 21. října 2021 odsoudil nedávné rozhodnutí polského Ústavního soudu, který začátkem října zpochybnil slučitelnost některých článků unijních smluv s polským právem. Verdikt je podle EP útokem na hodnoty a zákony celé evropské komunity a stanovuje nebezpečný precedent do budoucna. Usnesení navazuje na debatu s polským premiérem Mateuszem Morawieckim a předsedkyní Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou na plénu evropského legislativního sboru dne 19. října 2021.
Premiér Morawiecki před poslanci v úterý 19. října 2021 prohlásil, že verdikt Ústavního soudu je reakcí na to, že evropské instituce setrvale překračují svoje kompetence. EP ve svém dnešním usnesení označil polskou nejvyšší instanci za nelegitimní tribunál, který není nezávislý ani způsobilý k interpretaci polské Ústavy. Sousloví „ústavní soud“ přitom usnesení zmiňuje výhradně v uvozovkách.
EP odsoudil rovněž to, že autorem celé právní iniciativy je podle něj samotný premiér Morawiecki, který stížnost k soudu podal. Polský premiér podle EP stále více zneužívá soudnictví v zemi jako nástroj k prosazování svých politických cílů.
Poslanci většinově „odsuzují využívání systému soudnictví k politickým účelům a vyzývají polské úřady, aby přestaly svévolně využívat svoje výkonné a zákonodárné pravomoci k podrývání principů dělby moci a vlády práva,“ pokračuje usnesení.
Evropský parlament v dokumentu vyzval Evropskou komisi a Radu EU, aby podaly na Polsko stížnost k Soudnímu dvoru EU a zároveň spustily mechanismus, který podmiňuje přidělování evropských peněz respektováním vlády práva. Zároveň EK vyzval, aby Polsku neschválila finance z mimořádného fondu obnovy, dokud se nebude řídit rozhodnutími Soudního dvora EU. Požaduje rovněž, aby EK vydala společné prohlášení s předsedou EP Davidem Sassolim a lídry zemí EU na jednání Rady, které dnes, tedy 21. října, začalo v Bruselu.
Usnesení pak zdůrazňuje, že žádné z navrhovaných opatření nemá být trestem pro polské občany, ale pouze nápravným prostředkem pro polskou vládu. Evropská komise by podle Parlamentu měla zajistit, aby Poláci nepřišli o platby z evropských fondů kvůli chování současné polské vlády a v případě nutnosti přijít se způsobem, jak k občanům dostat prostředky napřímo.
Zdroj: ČTK
Foto: canva.com