ESLP neumožnil zažalovat Vatikán kvůli sexuálnímu zneužívání

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) zamítl v úterý 12. října 2021 svým rozsudkem ECHR 301 (2021) stížnost na belgické soudy (application no. 11625/17), které zamítly žalobu na Vatikán v souvislosti s kauzou sexuálního zneužívání v katolické církvi. Podle soudců totiž Vatikán jako suverénní stát požívá imunitu v případech žalob žádajících odškodnění, informovala agentura AFP. Podobný argument využily i belgické soudy, na které se v roce 2011 obrátila skupina žalobců. Vatikán rozhodnutí nekomentoval.

 

Skupina 24 žalobců z Belgie, Nizozemska a Francie podala žalobu na Vatikán u belgických soudů. Po Vatikánu žádali odškodnění ve výši 10 000 eur každý (zhruba 250 000 korun) za „strukturální nedostatky“, které vykazoval přístup katolické církve při řešení případů sexuálního zneužívání.

ESLP potvrdil závěry belgického odvolacího soudu, který žalobu zamítl. Belgické soudy uvedly, že případ nespadá pod jejich jurisdikci. ESLP poukázal na to, že Vatikán je suverénním státem, který Belgie uznala v roce 1832. Díky tomu církevní stát požívá v procesech, jež žádají vyplacení odškodnění, imunitu. Podle ESLP je imunita odůvodněná mezinárodním právem a cílem udržet dobré vztahy mezi státy.

Soud také odmítl, že by se na případ vztahovala nějaká z výjimek z imunity. Podle něj pochybení belgických biskupů při řešení případů sexuálního obtěžování nemohou být přímo připsána Vatikánu, protože papež není přímý nadřízený biskupů. Pokud Vatikán spáchal pochybení, která mu žalobci přičítají, tak to udělal mimo území Belgie, konstatoval ESLP.

Podle agentury Reuters je to poprvé, co se ESLP zabýval podobným případem a rozhodoval o tom, zda Vatikán v tomto druhu případů požívá imunity. Žalobci ale mají ještě možnost se obrátit na Velký senát ESLP, který může rozhodnutí ještě změnit. Vatikán čelil žalobám žádajícím odškodnění také ve Spojených státech, kde zástupci církve rovněž argumentovali, že papež není vedoucím biskupů.

Rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva padlo týden po zveřejnění závěrů komise, která vyšetřovala sexuální obtěžování v katolické církvi ve Francii. Podle komise kněží a další církevní funkcionáři od roku 1950 zneužili 216 000 dětí. Předseda komise Jean-Marc Sauvé vyzval církev mimo jiné k finančnímu odškodnění obětí zneužívání.

 

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com, echr.coe.int

 

Go to TOP