Řecko chystá kvůli situaci v Afgánistánu reformu azylového zákona

Novelu azylového zákona začala řecká vláda připravovat ještě před afghánskou krizí, nyní ale kabinet tlačí na rychlé schválení normy, kterou by se parlament měl zabývat na začátku září. Již dříve řecký premiér Kyriakos Mitsotakis prohlásil, že nechce, aby se zopakoval rok 2015, kdy na území Řecka přišly statisíce utečenců.

Řecké nevládní organizace na pomoc uprchlíkům vyjádřily nesouhlas se zpřísněním azylového zákona, který vláda předložila parlamentu. Podle nich novela zjednoduší vyhoštění migrantů, které při nelegálním přechodu hranice zastaví policie, a ztíží práci humanitárním organizacím, uvedla agentura Efe.

Nová norma například umožní policii vydat příkaz k deportaci migrantů, kteří byli zadrženi při nelegálním vstupu na řecké území a nežádají o azyl v Řecku. Policie může migranty zadržet do doby deportace, pokud podle ní představují nebezpečí pro veřejný pořádek nebo pokud hrozí útěk. Při konzultacích ohledně novely řecká komise pro lidská práva, což je vládní poradní orgán, uvedla, že nové znění zákona je pravděpodobně v nesouladu s mezinárodním právem. Podle skupin na podporu migrantů ministerstvo nevzalo výtky v úvahu.

Nevládní organizace poukazují i na ustanovení, které jim ztíží přítomnost v momentě, kdy pobřežní hlídka zachytí v moři plavidlo s migranty. Skupiny tvrdí, že tím Řecko chce znemožnit dokumentaci nelegálního zahánění migrantů do Turecka. Za to jihoevropská země a unijní pohraniční agentura Frontex čelí kritice. Ministerstvo pro migraci ale tyto námitky odmítá. Podle něj jde o to zabránit kolizi mezi plavidly pobřežní stráže a aktivistů.

Bulharsko zase podle agentury AFP pošle na své hranice s Řeckem a Tureckem 400 až 700 vojáků, kteří budou nasazeni společně s policií. Vojáci by měli také pomoci s budováním příhraničních zátarasů a dalších podobných bariér. Přestože nejchudší stát Evropské unie v minulosti zůstal mimo hlavní migrační trasy, bulharské ministerstvo vnitra oznámilo, že za minulý týden zaznamenalo větší počet Afghánců, kteří se chtěli dostat do země.


Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

 

Go to TOP