Senátní výbor podpořil novelu zákona o poskytování péče v dětské skupině

Senátní sociální výbor hlasy všech přítomných senátorů doporučil Senátu schválit beze změny vládní novelu zákona, kterým se mění zákon č. 247/2014 Sb., o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině. Ta by měla zachovat fungování dětských skupin i pro starší děti a zakotvuje jejich financování včetně příspěvku rodičů. Senát by měl novelu zákona schvalovat příští týden. Podle původního vládního návrhu měly z dětských skupin vznikat jesle, tedy zařízení pro nejmenší děti.

Sněmovna vládní návrh celkově změnila úpravou zákonodárců vládních ANO a ČSSD a opozičních Pirátů, KDU-ČSL a STAN. Nyní je v provozu přes tisíc skupin s asi 15 000 místy. Dětské skupiny původně vznikaly v reakci na nedostatek míst v mateřských školách. Novela o přeměně dětských skupin na jesle souvisela s blížícím se koncem financování z unijních peněz.

Zařízení se podle schválené předlohy budou muset jmenovat dětská skupina. Navštěvovat je budou moci stejně jako nyní děti od půl roku do zahájení školní docházky. Zákon zakotví financování dětských skupin v návaznosti na normativ pro soukromé mateřské školy. Na děti do tří let by stát nyní dával asi 9600 korun měsíčně a na starší děti zhruba 5600 korun měsíčně. Úhrada rodičů na dítě do tří let by činila nejvýše 4000 korun měsíčně, předloha předpokládá pravidelnou valorizaci. Na starší dítě by hranice platby určena nebyla.

Předloha zavede odbornou způsobilost pečujících, a to zdravotnickou pro nejmenší děti a pedagogickou pro starší děti. Upraví také požadavky na prostory, například na jejich požární ochranu. Naopak nebude obsahovat spornou podmínku dostatečného denního osvětlení.


Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP