Sněmovna zřejmě schválí odškodnění protiprávně sterilizovaných žen

Navrhované odškodnění protiprávně sterilizovaných žen Sněmovna patrně schválí. Poslaneckou předlohu, jež předpokládá vyplacení jednorázové

Navrhované odškodnění protiprávně sterilizovaných žen Sněmovna patrně schválí. Poslaneckou předlohu, jež předpokládá vyplacení jednorázové částky 300 000 korun, podpořil 30. března s některými úpravami petiční výbor velkou většinou hlasů. 

Předloha vymezuje období téměř 46 let od platnosti zákona o zdraví lidu do přijetí nové normy pro zdravotnické zákroky. Odškodné by mohlo připadnout ženám, které sterilizaci podstoupily mezi 1. červencem 1966 a 31. březnem 2012. Pro sterilizaci se nemusely podle zdůvodnění rozhodnout svobodně, ale po přesvědčování nebo hrozbě odebrání dětí či dávek. Žádost by oběti podávaly podle návrhu do tří let od účinnosti zákona.

Žádosti by podle podpořené úpravy profesorky JUDr. Heleny Válkové  posuzovalo Ministerstvo zdravotnictví, nikoli původně navrhovaný Úřad vlády. Proti verdiktu ministra v rozkladovém řízení by byla možná bezplatná soudní žaloba. Odškodnění by nepodléhalo zdanění a podle autorů předlohy by se mohlo týkat až 400 lidí. Stát by tedy mohl vyplatit nejvýše 120 milionů korun.

S podezřením na nucené sterilizace v Česku, a to především romských žen, přišlo v roce 2004 Evropské centrum pro práva Romů. Desítky žen se pak přihlásily veřejnému ochránci práv, některé se obrátily i na soudy. Vládní výbor proti mučení navrhl zavést odškodné už v roce 2006. V roce 2009 se za protiprávní zákroky tehdejší kabinet omluvil.

Obdobnou předlohu připravil v minulém volebním období tehdejší ministr pro lidská práva Mgr. Jiří Dienstbier, vláda ji ale odmítla.

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP