Nejvyšší správní soud se bude 8. dubna zabývat testováním ve firmách

Nejvyšší správní soud dne 8. dubna veřejně projedná návrh na zrušení opatření, které odstartovalo testování zaměstnanců ve firmách. Bude to první jednání v rámci nové pravomoci, kterou soudu svěřil pandemický zákon. Naopak některé další návrhy na zrušení pandemických opatření posílá NSS k projednání Městskému soudu v Praze.

Proti testování ve firmách se návrhem k soudu brání dělník z automobilového průmyslu. Tvrdí, že testování je zdravotní zákrok, se kterým pacient musí souhlasit a měl by mít právo jej odmítnout.

Mimořádné opatření vydalo ministerstvo zdravotnictví. Prakticky z něj plynula nutnost zorganizovat testování ve firmách s více než 250 zaměstnanci, protože na pracovišti směli být od 12. března jen ti, kteří v posledních sedmi dnech podstoupili test s negativním výsledkem. Povinnost firemního testování se v ČR dalšími opatřeními ještě rozšiřovala.

Podle pandemického zákona, který platí od konce února, přezkoumává mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví právě NSS, jde o jeho novou kompetenci. Předseda soudu Michal Mazanec už dříve uvedl, že rozhodování bude složité a rozporuplné, soud by se ale měl s návrhy vypořádat v jednotkách týdnů. Zatím obdržel přes 10 podnětů, přinejmenším tři už ale postoupil k Městskému soudu v Praze. Nejvyšší instance totiž pandemický zákon vyložila tak, že bude přezkoumávat jen opatření proti šíření covidu-19 přijatá za účinnosti nové normy, nikoliv ta, která platí z dřívějška.

K Městskému soudu v Praze se tak přesune také také podnět poslanců Karly Maříkové, Lubomíra Volného a Mariána Bojka a krajských zastupitelů Karlovarského kraje za SPD, kteří navrhují zrušit mimořádné opatření, které ukládá povinnost nosit na veřejnosti ochranu dýchacích cest. Opatření považují za protiústavní a navíc zbytečné, mají za to, že dlouhodobé nošení respirátorů poškozuje zdraví. Opatření bylo vydáno o den dříve, než nabyl účinnost pandemický zákon, spadá tedy do kompetence městského soudu.

Kvůli povinnému testování ve firmách se na NSS obrátily také Nezávislé odbory Teva Czech Industries, což je výrobce léčiv. Nesouhlasí například s tím, že po odmítnutí testování vzniká překážka v práci na straně zaměstnance, který tak nemá nárok na náhradu mzdy. Kritizují také to, že zaměstnavatel nakládá s daty o zdravotním stavu pracovníků.

Zdroj: ČTK
Foto: canva.com

Go to TOP