ÚS zrušil starší usnesení kvůli verdiktu ESLP v kauze doživotně odsouzeného

Ústavní soud zrušil dvě svá starší usnesení v kauze R. T., jenž si odpykává doživotní trest vězení. Reagoval tak na jeho úspěch u Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku a bude se jeho zamítnutými stížnostmi z let 20072011 zabývat znovu. Cílem odsouzeného je zrušení rozsudku a revize celého trestního procesu. Zatím podle usnesení v soudní databázi dosáhl obnovy řízení před ÚS, což je první krok.

R. T. byl odsouzený na doživotí za dvojnásobnou vraždu spáchanou v roce 2001. Krajský soud v Plzni muže čtyřikrát osvobodil, pražský vrchní soud ale zprošťující verdikt pokaždé zrušil. R. T. byl pravomocně odsouzen až poté, co vrchní soud přeložil proces z Plzně ke Krajskému soudu v Praze.

Na Ústavní soud se R. T. obracel kvůli přeložení kauzy z Plzně do Prahy a znovu po definitivním uložení doživotního trestu, avšak neuspěl. Obě stížnosti tehdy soud odmítl, nyní bude o obou rozhodovat znovu.

Důvodem pro nové kroky v kauze R. T. je stanovisko štrasburského soudu, který se za odsouzeného muže postavil loni v červnu. Přiznal mu nárok na odškodné 13 000 eur (zhruba 340 000 korun). Českou republiku tehdy zkritizoval za „významné selhání justice“ při projednávání tohoto případu. Pochybení spočívalo v délce řízení, ale také v přesunu kauzy z Plzně do Prahy.

„Následkem této, z pohledu mezinárodního soudu nepřijatelné změny soudu prvního stupně trpí tato rozhodnutí vážným nedostatkem spočívajícím v nezákonném rozhodování Krajského soudu v Praze,“ stojí v nynějším usnesení ÚS.

Vraždy, za něž byl R. T. potrestán, se staly na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku, kde odsouzený podle rozsudku předal své oběti 400 000 korun za auto, které si údajně chtěl koupit. Následně muže zastřelil. Zasáhl prý i druhého muže a poté jej bil do hlavy železnou tyčí s kusem betonu a montážním klíčem. Obě těla následující den zakopal. R. T. se hájil tím, že vraždu nespáchal on, ale člověk, jenž byl také na místě činu a později v kauze vystupoval jako klíčový svědek.

Zdroj: ČTK; ÚS
Foto: www. canva.com

Go to TOP