Připomínáme si hrdinskou smrt Jana Palacha a jeho odkaz
Dnes 19. ledna 2021 si připomínáme smutné 52. výročí statečné a hrdinské smrti studenta historie a politické ekonomie Filozofické fakulty UK Jana Palacha
Dnes 19. ledna 2021 si připomínáme smutné 52. výročí statečné a hrdinské smrti studenta historie a politické ekonomie Filozofické fakulty UK Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 upálil na Václavském náměstí v Praze. Učinil tak na protest proti utlačování svobod a jako pokus o vyburcování lidí z letargie, do níž společnost upadla po okupaci Československa vojsky států Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Rozsáhlým popáleninám Jan Palach podlehl tři dny po převozu na Kliniku popálenin v Legerově ulici, dne 19. ledna 1969. Jeho poslední slova, že člověk se musí bránit tomu zlu, na které právě stačí, si historie a my s ní musíme opakovat i dnes.
Výjimečný čin studenta Jana Palacha vyvolal vzápětí velkou vlnu emocí, po celém Československu proběhly v reakci na něj protestní akce studentů vysokých škol, v prvních měsících roku 1969 dokonce došlo k vlně sebevražedných pokusů mladých lidí, kteří Jana Palacha následovali.
Krátce po Palachově pohřbu začal vysoce postavený komunistický funkcionář Vilém Nový šířit o upálení Jana Palacha lživé teorie. Podle něj se Palach ve skutečnosti nechtěl zabít, svým činem, zapálením tzv. studeného plamene, chtěl pouze destabilizovat situaci ve společnosti.
V reakci na tyto lži podala Palachova matka Libuše na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti. V kauze ji zastupovala advokátka JUDr. Dagmar Burešová. Přestože soudkyně Jarmila Ortová žalobu Libuše Palachové zamítla, Dagmar Burešová za čest Jana Palacha a jeho rodiny statečně bojovala, v souladu se svým mottem: „Strach je přirozený. Jen hlupák nemá nikdy strach, protože nemá dost fantazie, aby si dokázal představit, co vše se může stát. Ale strach je třeba umět překonávat. V jeho překonávání se rodí statečnost. Dovedeno do důsledků, kdo ho nechce překonávat, není statečný, jen zbabělý.“
Životní příběh Dagmar Burešové, včetně výše zmíněné kauzy, připomněla i výstava České advokátní komory Advokáti proti totalitě, která proběhla v loňském v Praze a v Brně. Vy ji můžete v době omezení spojených s pandemií covid-19 navštívit online ZDE.
O případu na ochranu osobnosti Jana Palacha se můžete dozvědět více prostřednictvím speciálních webových stránek www.advokatiprotitotalite.cz, které provozuje Česká advokátní komora a kde jsou zveřejněny další dokumenty, fotografie a videa, která připomínají jak první dámu české advokacie Dagmar Burešovou, tak další statečné advokáty, jejichž osudy by neměly být nikdy zapomenuty.
Přečíst si o nich můžete také v publikaci Advokáti proti totalitě, která byla vydána ve spolupráci s Českou advokátní komorou u příležitosti 30. výročí sametové revoluce. Knihu je možné zakoupit ZDE.
Redakce AD
Foto: archiv AD