Big Brother Awards: I letos budu vyhlášeni největší slídilové roku
Jak informovala nevládní nezisková organizace Iuridicum Remedium (IuRe) i letos se uskuteční další, v pořadí již 16. ročník soutěže „o největšího slídila loňského roku“ Big Brother Awards, upozorňující na případy zásahů do soukromí. Vítězové v kategoriích úřední slídil, firemní slídil, dlouhodobý slídil a výrok Velkého bratra budou vyhlášeni 12. března 2021. Nominace za loňský rok souvisí s pandemií onemocnění covid-19, například reservační systém na testy sbírající data kvůli cílení reklamy a trasovací aplikace sledující pohyb či kontakty lidí.
K favoritům soutěže patří podle ředitele organizace Mgr. et Mgr. Jana Vobořila, Ph.D., hygienické stanice s Českou správu sociálního zabezpečení, které prý posílaly informace o lidech v karanténě policejnímu prezidiu.
V loňském, jubilejním 15. ročníku získaly Anticenu Velkého bratra Bezpečnostní informační služba (BIS) a společnosti Avast a Pražská energetika (PRE). BIS byla vybrána za návrh zákona, který jí podle členů poroty umožní nekontrolovatelné využití technologie na rozpoznávání obličejů. Avast dostal anticenu za prodej dat svých klientů a PRE za dlouholeté nahrávání zákazníků při jednáních na pobočkách. BIS a PRE kritiku odmítly, Avast podle svého vyjádření již prodej údajů ukončil.
Nominace na slídila roku 2020 ve čtyřech zmíněných kategoriích – úřední slídil, firemní slídil, dlouhodobý slídil a výrok Velkého bratra – přijímá Iuridicum Remedium do 15. února 2021. Jednotlivé kandidáty může navrhovat i veřejnost.
Vítěze vybírá porota složená z odborníků na nové technologie, novinářů a právníků. Porotci udělují také pozitivní cenu Edwarda Snowdena tomu, kdo se v uplynulém roce zasloužil o ochranu soukromí.
Soutěž se hlásí k odkazu knihy George Orwella 1984 a poprvé se uskutečnila v roce 1998 ve Velké Británii. V České republice se koná od roku 2005. Ceny mají upozorňovat na údajné nepřijatelné zásahy do soukromí občanů ze strany soukromých firem i veřejné správy.
Iuridicum Remedium, z. s., je nevládní nezisková organizace prosazující základní svobody člověka v digitálním i skutečném životě a dostupnost práva a spravedlnosti všem. Pomocí práva prosazuje digitální svobody (právo na soukromí, alternativy copyrightu a zákaz digitálního vyloučení a diskriminace), hlídá největší hráče a poskytuje právní pomoc.
Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay