Za to, že se v práci nudil, vysoudil zaměstnanec ve Francii 50 tisíc eur

Francouzské firmy byly dlouho známy tím, že mohly být snadno zažalovány za to, že přetěžují své zaměstnance. Manažeři nyní dostali na srozuměnou, že pracovníky nesmějí ani nechat zahálet. Pařížský odvolací soud letos přiznal v přelomovém rozhodnutí odškodné ve výši 50 000 eur (přes 1,330.000 korun) muži, kterému se údajně zhoršilo zdraví v důsledku nudy na pracovišti, napsal britský deník The Times.

Zaměstnanec výrobce luxusních parfémů Interparfums Frédéric Desnard si u soudu stěžoval, že mu naprostý nedostatek činnosti v zaměstnání podlomil zdraví. Od roku 2010 byl zařazen na pozici, kde neměl co dělat.

„Nikdo se nestaral, jestli přijdu v 9 hodin nebo v 10. Musel jsem nakoupit nějaké zásoby – pár listů papíru – a můj pracovní den byl za mnou,“ řekl. Svou situaci popsal jako „každodenní ponížení“. Nuda u něj vedla k nervovému zhroucení. Musel si vzít na sedm měsíců zdravotní volno, v důsledku čehož byl v roce 2014 propuštěn pro „dlouhou nepřítomnost“.

Jeden z kolegů u soudu uvedl: „Desnard měl už dost nicnedělání. Situace jej uvedla do takové deprese, že čím dál častěji mluvil o sebevraždě.“ Soud se za Desnardovo tvrzení postavil. Konstatoval, že Interparfums mu způsobil újmu na zdraví „nudou a nedostatkem aktivity“, což představuje svého druhu obtěžování.

Podobně jako syndrom vyhoření kvůli příliš velkému pracovnímu vytížení popisuje Christian Bourion, profesor sociální ekonomie na obchodní škole ICN, „syndrom znuděnosti“ jako „zdroj silného utrpení (…), který může vést (…) k depresi“.

Osmačtyřicetiletý Desnard vyjádřil naději, že jeho případ pomůže ostatním. Podle britského deníku The Times je syndrom znudění ve Francii častým jevem kvůli přísným zákonům, které znesnadňují propouštění zaměstnanců, jejichž pozice se staly nadbytečnými v důsledku hospodářských či technologických změn.

Mnoho z nich je v podnicích vytlačeno mimo hlavní dění či jsou, jak říkají Francouzi, „uloženi do skříně“; Zůstávají sice na výplatní pásce, ale nedostávají práci v naději, že sami odejdou. Podle některých odborníků trpí znuděností až 30 procent francouzských zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

Go to TOP