Na světě jsou takřka čtyři stovky vězněných novinářů, z toho 42 žen
Po celém světě bylo v roce 2020 vězněno 387 novinářů, více než polovina z toho v pouhých pěti zemích, nejvíce v Číně. Dalších čtyřiapadesát novinářů je zadržováno jako rukojmí, čtyři se dokonce pohřešují. Počet vězněných žen-novinářek vzrostl letos o třetinu. Každoroční zprávu s počty aktuálně vězněných novinářů zveřejnila v pondělí 14. prosince organizace Reportéři bez hranic (RSF). Důvodem pro zatýkání byla letos nově i snaha o informování o vývoji pandemie onemocnění covid-19 a krocích některých vlád.
Rostoucí zastoupení žen v médiích se odrazilo i na počtu zadržených novinářek – v porovnání s loňským rokem stoupl jejich počet o 35 procent na 42. Představují tak 11 procent všech vězněných žurnalistů. Čtyři ženy skončily za mřížemi, protože informovaly o znovuzvolení Alexandra Lukašenka do čela Běloruska jako o podvodu.
Výrazný nárůst počtu zadržených novinářů, a to až na čtyřnásobek, zaznamenala organizace RSF na jaře letošního roku, incidenty často souvisely se snahou informovat o pandemii onemocnění covid-19. Většina zadržených byla po několika dnech nebo týdnech propuštěna, 14 novinářů je však stále ve vězení, většina v Asii.
Celkem 61 procent zadržovaných novinářů je vězněno v pouhých pěti zemích – v čele je se 117 vězni Čína, následuje 34 lidí v Saúdské Arábii, dále je to Egypt s 30 vězněnými novináři, ve Vietnamu a v Sýrii je jich uvězněno 28, resp. 27.
Zpráva organizace Reportéři bez hranic také uvádí, že Peking už nezatýká jen domácí novináře, ale také ty zahraniční. V čínském vězení tak skončila v roce 2020 australská novinářka čínského původu nebo Švéd žijící v Hongkongu. V listopadu tohoto roku se v Rijádu konal summit G20, který vyzval k propuštění místních vězněných novinářů. V syrských vězeních je většina novinářů držena od začátku občanské války v roce 2011, uvádí zpráva RSF.
Organizace Reportéři bez hranic hájí svobodu tisku ve světě. Byla založena v roce 1985 v Paříži a má více než stovku dopisovatelů po celém světě. Každoroční zprávu o vězněných novinářích vydává od roku 1995.
Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay