Ombudsman spustil seriál podcastů s radami, jak řešit životní situace

Veřejný ochránce práv JUDr. Stanislav Křeček spustil dne 27. listopadu úvodním dílem seriál podcastů s názvem Na kávu s ombudsmanem. Bude v něm zodpovídat dotazy lidí a vysvětlovat problémy v oblastech, kterými se zabývá.

První díl pořadu se věnuje vysvětlení působnosti ombudsmana a způsobu, jakým podněty řeší. „Je řada problémů, se kterými pomůžeme, ale jsou zde i takové, které nám nepřísluší řešit. Právě tohle musíme často lidem vysvětlovat, že ombudsman prostě není všemocný,“ uvedl v prvním podcastů JUDr. Křeček a zdůraznil, že velkou zásluhu na spuštění tohoto projektu má tým právníků, kteří pro něj a jeho zástupkyni podněty zpracovávají, analyzují podklady a připravují zprávy či odpovědi. Často se zabývá například podněty ohledně sociálního zabezpečení, stavebnictví, činnosti vězeňské služby, ale i dalšími.

V následujících dílech budou vystupovat především právníci Kanceláře veřejného ochránce práv, kteří se jednotlivým oblastem přímo věnují. Jako první přijdou na řadu důchody – starobní, invalidní a pozůstalostní. Problémy v oblasti sociálního zabezpečení jsou totiž léta nejčastějším důvodem, proč se lidé na ombudsmana obracejí. Lidé se dozvědí, jak se připravit na důchod, co se započítává do doby pojištění, jak lze důchod zvýšit, kdy se dá jít do předčasného důchodu, jak vypadá přiznávání invalidního důchodu a další informace.

Už dříve ombudsman uvedl, že každý položený a zodpovězený dotaz může pomoci nejen tazateli, ale také dalším lidem, jejichž situace a problémy mohou být podobné. Ombudsman ale upozornil na to, že pořady nebudou sloužit k řešení konkrétních stížností na postup úřadů při rozhodování o důchodech. Tyto stížnosti bude dál řešit podle zákona, takže nestačí poslat pouze dotaz do podcastu, ale je třeba standardně podat veřejnému ochránci práv podnět.

Seriál se ale bude postupně věnovat i dalším tématům a životním situacím, které lidi trápí a s jejichž řešením si často neví rady. Dotazy a náměty na témata mohou lidé posílat e-mailem na adresu podcasty@ochrance.cz

Zdroj: Kancelář veřejného ochránce práv; ČTK
Foto: Kancelář veřejného ochránce práv

Go to TOP